"Надявам се днес да е последният ден на този кошмар". Това заяви пред bTV земеделският производител Борислав Петков, който по стечение на обстоятелствата се оказва блокиран в украинската столица Киев при руската инвазия.

"Трудностите са породени от това, че в последните 3-4 дни Киев е обсаден и обграден от украинската армия и не допускаха никой да напусне града. Трябваше да се обърнем към посолството за помощ за нашите евакуации. Към момента все още не сме евакуирани поради факта, че все още тече комендантският час, който беше наложен преди ден и половина", каза Петков. 

Според него именно комендантският час е основна причина за забавянето на евакуацията на българите от града, тъй като е възпрепятствал влизането на изпратените от София автобуси. По думите му през последните дни комуникацията с българските власти се е подобрила.

Българинът сподели, че условията в бомбоубежището, където е прекарал голяма част от последните дни, са добри, има интернет и е поддържал връзка със своите близки у дома.

Проф. Михаил Станчев, който живее и преподава в университета в Харков, разказа пред БНТ, че изминалата нощ е била по-спокойна. Обяснява си, че това може би се дължи на очакваните преговори между украинска и руска делегация.

"Два жилищни блока са ударени, успяха пожарникарите да ги изгасят, обаче един частен дом изгоря напълно и собственикът почина. Особено вчера интензивно обстрелваха различни райони в Харков - 450 души бяха приети в болницата за спешна помощ и след ликвидирането на една от диверсионните групи те се скриха в местното училище покрай метростанция и след ликвидацията, това училище изгоря и децата останаха без училище".

Проф. Станчев каза още, че засега хранителните магазини работят, макар и с по-малко стоки, но има големи опаки от чакащи пред магазините.

Двамата шофьори, които в петък бяха задържани на украинска територия, са били освободени и са се прибрали в България, съобщи пред БНР Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи. 

Вчера около 15 тира са изчаквали на граничния пункт между Украйна и Румъния. Заради усложнената обстановка в района на военния конфликт, Арабаджиев препоръча алтернативни трасета, които да се използват от шофьорите на българските тежкотоварни камиони.

"По отношение на маршрутите, които би следвало да използват нашите водачи, които са в Русия, трябва или през Литва, Латвия, Полша. Или през Беларус и Полша да се приберат в България. Все още има автомобили, които са в Русия. Ние сме призовали всички наши превозвачи, да не пътуват през Украйна и при възможност да прекратят превозите до и от Русия, тъй като обстановката е много сложна", допълни Арабаджиев.