Холандски министър иска ”оранжев код” заради българи
Холандски министър призова за "оранжев код" за трудовата миграция в ЕС заради българи и румънци, а британски депутат настоява ограниченията за имигрантите да останат.
Холандският министър на социалните грижи и заетостта Лодевейк Асхер призова Европейския съюз да се фокусира върху "отрицателните последици" от трудовата миграция от Румъния и България, когато проучвания сочат, че страхът от масов наплив е пресилен, пише "ИЮ Обзървър", цитиран от БТА.
"В Холандия оранжевият код се издава, когато нивото на реките стане застрашително високо. Време е за подобна тревога, а именно, че свободното движение на хора в ЕС понякога има отрицателни последици", коментира Асхер в статия за холандския в. "Фолкскрант".
Написана в съавторство с Дейвид Гудхарт, британски застъпник за ограничения върху имиграцията, статията акцентира на дъмпинга в заплащането, експлоатацията и "изтласкването" на местните работници като "основни странични ефекти" от свободата на движение на работници от ЕС.
Двамата призовават за по-строги правила, които да санкционират компании, експлоатиращи работници от новите държави членки.
"ИЮ Обзървър" припомня, че самото законодателство на съюза за свобода на движение на самонаети работници първоначално е поставено за обсъждане именно от холандски политик - Фриц Болкестейн, който по това време е еврокомисар.
Цитира се и изказването на шефа на британска лобистка организация за в. "Гардиън" през уикенда, че броят на румънците и българите, които ще дойдат във Великобритания през 2014 г., вероятно ще достигне едва 20 000 души, а не 300 000, както се твърди.
Британският депутат Филип Дейвис от Консервативната партия призова днес ограниченията за българи и румънци да останат, пише регионалният британски вестник "Телеграф енд аргъс".
По думите му никой не знаел колко от 21-те милиона души, живеещи в Румъния, и 7-те милиона, живеещи в България, ще емигрират, когато рестрикциите паднат на 1 януари.
Дейвис заяви също, че евентуален наплив на хора ще натовари още повече обществените услуги.
В края на май ЕК даде на Съда на ЕС Великобритания заради дискриминация срещу имигрантите и достъпа им до социални фондове, защото не са спазени общоевропейските правила и не са приложени защитите срещу измами.