Атина опроверга Столтенберг, че Турция и Гърция ще започнат преговори
"Деескалация между двете членки на НАТО може да се постигне след незабавно оттегляне на всички турски кораби от гръцкия континентален шелф."
Гръцки дипломатически източници опровергаха съобщението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че Гърция и Турция са се съгласили да започнат преговори в рамките на Алианса за деескалация на напрежението между тях, предаде гръцката телевизия Скай.
Турция на Ердоган
- Гърция преговаря с Франция за изтребители заради напрежението в Средиземно море
- Гърция определи заплахите на Турция за война като "мегаломания"
- Турция предупреди Гърция: Това е повод за война
- Гърция възнамерява да разшири териториалните си води в Йонийско море
- Ердоган обвини Гърция, че "сее хаос" в Средиземно море
"Информацията, която беше разпространена във връзка с предполагаеми технически разговори в (рамките на) НАТО, не съответства на действителността. Във всеки случай ние подкрепихме намерението на генералния секретар на НАТО да работи за установяването на механизми за деескалация в рамките на НАТО. Деескалация обаче означава единствено незабавно оттегляне на всички турски кораби от гръцкия континентален шелф", са казали дипломатическите източници.
По-рано днес Столтенберг съобщи, че Гърция и Турция са се съгласили да преговарят за избягване на случайни сблъсъци в Източното Средиземноморие. "След като проведох обсъждания с гръцките и турските лидери, двамата съюзници се съгласиха да водят технически преговори в НАТО с цел да установят механизми за избягване на военен конфликт, за да намалят опасността от произшествия и случайности в Източното Средиземноморие", каза Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
Междувременно агенцията съобщи, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган и канцлерът на Германия Ангела Меркел са провели днес видеоконферентен разговор, по време на който са обсъдили ситуацията в Източното Средиземноморие.
Ердоган е заявил пред Меркел, че подкрепата, давана от някои страни за гръцката "егоистична и несправедлива позиция" в Източното Средиземноморие, е неприемлива, се казва в съобщение на кабинета на турския президент.
В друга част на съобщението, цитирана от ТАСС, се казва, че Ердоган е приветствал приноса на Ангела Меркел за разрешаване на ситуацията в региона.
Напрежението между Гърция и Турция нарасна значително през последните седмици заради споровете им за правата за проучване и експлоатация на предполагаемите природни богатства, в частност природен газ, в значителна част от източния дял на Средиземно море. Гръцката позиция е подкрепяна особено активно от Франция.