На 6 февруари 2004 г. в 8:40 часа е извършен атентат Московското метро, при който загинаха 41 души. Извършител е терористът камикадзе - Анзор Ижаев. Инцидентът се случва между станциите "Павелецкая" и "Автозаводская" близо до центъра на Москва във втория вагон на влака. Според експертите мощността на взривното устройство е била 4-5 кг тротилов еквивалент. То е съдържало амониева селитра, алуминий на прах и тротил

След експлозията избухнва пожар, който силно затруднява спасителните и евакуационни акции. В 11:30 ч. московско време са евакуирани всички пътници от тунела на метрото между двете станции, като от блокирания тунел са изведени 700 души. Загиват 41 души и над 250 са ранени.

Ето как са отразени събитията преди 20 години в емисията "Международна информация" на БТА:

Експлозия в московското метро, има убити и ранени

Москва, 6 февруари 2004 г. Експлозия стана в московското метро тази сутрин в 8.40 ч. местно време, съобщиха ИТАР-ТАСС и Интерфакс. Има убити и ранени. Взривът бил във втория вагон на композицията между станциите Павелецкая и Автозаводская близо до центъра на Москва. Във вагона избухнал силен пожар. Започнала е евакуация на пътниците. Изпратени са десетки коли на бърза помощ.

Автомобилното движение в района на станция Автозаводская е спряно, за да се облекчи работата на оперативните служби. В градските болници се освобождават допълнителни места за пострадалите.

Полицията не изключва вероятността взривът да е терористичен акт, съобщава Интерфакс.

След експлозия в московското метро избухна пожар, има данни за жертви, пътниците се евакуират

Москва, 6 февруари 2004 г. По предварителни данни на руската Федерална служба за сигурност експлозията тази сутрин в московското метро е причинена от атентатор-самоубиец, съобщиха руските агенции.

При експлозията бяха убити най-малко 22-ма души, а близо 30 са ранените. Тя стана тази сутрин в 08.40 ч. местно време и причини силен пожар, съобщават осведомителните агенции.

До момента медицинска помощ са потърсили 50 души; 30 от тях са откарани в болници, информира ИТАР-ТАСС. Според московската транспортна компания в пострадалия втори вагон от композицията са се намирали близо 100 души.

Спряно е движението по цялата линия Замоскворецкая, на която е станал инцидентът. Два екипа спасители се движат от две съседни метростанции към местопроизшествието, където ще се срещнат. По пътя си те съдействаха за евакуацията на пътниците в метрото, която вече е завършила. На повърхността са изведени над 700 души.

Пристигнали са десетки линейки с медици, които оказват първа помощ на пострадалите. Пътното движение в района е спряно. В градските болници се освобождават допълнителни места за новопристигащите пътници от взривената мотриса.

На мястото на експлозията работят едни от най-добрите експерти на различните силови структури, заяви представител на ФСС.

40 души са загинали, а около 100 са ранени при експлозията в московското метро; вероятно става дума за атентат

 

Москва, 6 февруари 2004 г. По уточнени данни 40 души са загинали, а около 100 са ранени при експлозията тази сутрин в московското метро. Това съобщи Интерфакс, като се позова на службите за бърза помощ. ИТАР-ТАСС обаче посочи, че навсякъде има части от човешки тела и затова е трудно да се определи точният брой на жертвите.

Московският кмет Лужков е прекъснал посещението си в САЩ и се връща в Москва във връзка с терористичния акт.

Началникът на информационния отдел на министерството на вътрешните работи Кирил Мазурин заяви, че по всяка вероятност взривът е причинен от атентатор-самоубиец. "За момента основната версия за експлозията е атентат, извършен от терорист-самоубиец. В нейна полза говори и характерът на разрушенията", посочи Мазурин. Той допълни, че е малко вероятно взривното устройство да е било оставено в куфар в мотрисата на метрото. Според него бомбата е била прикрепена към тялото на самоубиеца.

Две версии за атентата в московското метро, изготвен е фоторобот на помагач на терористите

Москва, 7 февруари 2004 г. Две са версиите за вчерашния атентат в московското метро. Според източник от следствието, цитиран от ИТАР-ТАСС, първата основна версия е, че взривът е предизвикан от терорист самоубиец, пътувал във вагона на метрото. Не се изключва и възможността взривното устройство да е било задействано от разстояние.

Московската полиция вече е изготвила фоторобот на предполагаемия помагач на терористите. Заподозреният е широкоплещест брюнет с кавказка външност, на 40-45 години, облечен в тъмно сако и с черна шапка. Малко преди терористичния акт той бил забелязан на метростанцията, от която потеглила композицията. Мъжът се доближил до един от дежурните и казал: сега ще ви организираме празник. Има информация, че с него са били и две жени на възраст 20-25 години, също облечени в черно.

Освен версията за камикадзе следствието работи и върху друга - за преждевременна детонация на носеното от терориста взривно вещество.

По оценки на експерти, мощността на взрива се равнява на 5 кг тротилов еквивалент. В резултат загинаха 39 души, други 134 бяха ранени. Състоянието на 21 от тях, според лекарите, е крайно тежко, а на 13 - тежко.

Московското метро 24 часа след атентата

Москва, 7 февруари 2004 г. От ранна сутрин днес московчани оставят рози и карамфили на перона на метростанция "Автозаводская" - там, откъдето вчера потегли взривеният минута по-късно влак на метрото.

Трийсет и девет са починалите до момента, 105 души са все още в болниците, а 20 от тях продължават да са в критично състояние. В Московския метрополитен са засилени дежурните патрули. Специални части от вътрешните войски дежурят не само по спирките на метрото, но и във вагоните. Някои от патрулите са снабдени с металотърсачи, други - с противогази. Дежурят и патрули с кучета. Милиционерите избирателно проверяват документите на пътници. Проверяват се и обемисти багажи.

Движението по Замоскворецката линия на метрото е напълно възстановено.

Българското посолство в Москва препоръчва на намиращите се в руската столица наши сънародници да спазват превантивните мерки за сигурност, които предлагат и властите - да избягват да пътуват с метро и масови струпвания на хора. Препоръчва се своевременно да бъдат информирани дежурните и милиционерските патрули за оставени без наздор чанти, пакети, куфари.

Група специалисти от нюйоркската полиция са командировани в Москва, за да почерпят от опита на руските си колеги в разследването на атентата.

"Метрото си е метро - независимо дали е в Москва или в Ню Йорк. Навсякъде в големите градове метрополитените са подложени на едни и същи заплахи", заявиха американските специалисти, които ще се запознават с опита на московската милиция в противодействието на терористите.

Три дни след атентата, на 9 февруари, е обявен ден на траур. Погребани са установените до този момент 39 жертви. Няколко дни по-късно жертвите са вече 41.

Днес в Москва е ден на траур

Москва, 9 февруари 2004 г.  Днес в Москва е обявен траур за загиналите 39 души в експлозията в метрото в петък сутринта. Също днес жертвите ще бъдат погребани, съобщи агенция ИТАР-ТАСС. Панихиди за загиналите ще бъдат отслужени и днес, както в предишните два дни, в редица православни църкви в руската столица.

При експлозията във вагон на метрото между станциите "Автозаводская" и "Павелецкая" бяха ранени и 134 пътници. Над 120 са приети в болници.

В отсечката започват възстановителни работи, които се очаква да завършат до два-три дни.

Московската прокуратура е започнала криминално следствено дело за тероризъм и предумишлено убийство. Прокурорът на Москва Анатолий Зуев изрази в събота увереност, че става дума за терористичен акт.

По последни данни жертвите от атентата в московското метро са 41

Москва, 12 февруари 2004 г. Най-малко 41 души са станали жертва на атентата в московското метро на 6 февруари, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на заместник-главния прокурор на Москва Владимир Юдин.

Продължава разпознаването на загиналите при експлозията на Замоскворецката линия на московското метро. Установена е самоличността на 38 от жертвите - 20 мъже и 18 жени, но броят на жертвите е най-малко 41, каза Юдин.

Части от документите на трима безследно изчезнали са открити на мястото на атентата и в момента се извършват генетични изследвания на намерените тленни останки, за да се потвърди смъртта им. Още трима души са обявени за безследно изчезнали, но засега не е доказано, че са загинали при взрива в метрото, добави прокурорът.

Седем души от пострадалите при атентата бяха изписани днес от московски болници, съобщи ИТАР-ТАСС. В момента в болниците остават 91 ранени. От тях 11 са в тежко състояние, 23-ма са със средни наранявания, а 56 са в задоволително състояние. Лекарите се борят за спасяването на 70-годишна жена, чийто живот все още е в опасност.

Атентатът в московското метро на 6 февруари е дело на камикадзе, съобщи руската Федерална служба за сигурност

Москва, 16 февруари 2004 г. Атентатът в московското метро на 6 февруари е дело на терорист-самоубиец. Това е "основната разработвана версия за експлозията", съобщи руската Федерална служба за сигурност /ФСС/, цитирана от ИТАР-ТАСС.

Зарядът е бил взривен във втория вагон от композицията на разстояние един метър от пода. Според експертите мощността на взривното устройство е била 4-5 кг тротилов еквивалент. То е съдържало амониева селитра, алуминий на прах и тротил - също като заряда, употребен от терористите, взривили електрическия влак в Есентуки през 2003 г., уточни ФСС.

След медицинска експертиза сега са разпознати официално телата на 40 от загиналите. Органите на реда получиха през изтеклата седмица над 5000 сигнала от граждани, 80 от които заслужават особено внимание. Разпитани са над 1000 свидетели, проверени са 200 адреса и в редица случаи са открити взривни вещества, информира ФСС.

Обединеният оперативен щаб по случая, организиран от Московската градска прокуратура, продължава своята работа и събира информация за разследването, включително чрез "телефон на доверието".

През годините Московското метро е жертва на редица атентаторски атаки. Няколко месеца след атентата от февруари 2004 г. има и втори през август с. г. Шест години по-късно на 29 март 2010 г. е поредната терористична атака, при която загиват 40 души и над 80 са ранени.