Това съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. С указ на президента за базата на ВВС заминаха две роти руски десантници, заяви началникът на генералния щаб на руските въоръжени сили Николай Макаров.

България няма акредитиран посланик в Бишкек, но наблюдава ситуацията от посолството ни в Астана, Казахстан, съобщи дирекция Информация и комуникация на българското външно министерство. По информация от централата на ОССЕ и в делегацията на ЕС в Бишкек няма пострадали български граждани. Такава е и информацията от офиса на ПРООН в Астана. Българското дружество "Възраждане" в Киргизстан съобщи, че там има около 700 българи и също няма данни някой от тях да е пострадал при събитията.

Опозицията завзе властта в Киргизстан след избухналите кръвопролитни сблъсъци между антиправителствени демонстранти и силите за сигурност. Роза Отунбаева, която оглави временно правителство след свалянето на президента Курманбек Бакиев, определи събитията като победоносна революция. По думите й въстанието слага край на "репресиите, тиранията и агресията" срещу народа.

Здравното министерство потвърди смъртта на 74 души при безредиците. По данни на властите ранените са над 500. Правителствени сгради, автомобили и магазини бяха подпалени в столицата вчера. Киргизстански медии съобщиха за плячкосване на музеи и бизнес центрове. Отунбаева заяви, че до шест месеца ще бъдат произведени президентски избори и ще бъде изработена нова конституция. Тя беше водеща фигура при "революцията на лалетата" преди пет години, когат бе свален от власт тогавашният президент Аскар Акаев и на негово място дойде Бакиев.

САЩ, които също имат военна база в Киргизстан, използвана за доставки за войските в Афганистан, призоваха враждуващите страни да се въздържат от насилие. Европейският съюз, ООН и Китай също изразиха безпокойство и апелираха за сдържаност. Киргизстан, който граничи с размирния китайски Синцзян-Уйгурски автономен район, обяви независимост от СССР през 1991 г. Мнозинството от населението, наброяващо 5,3 милиона души, са мюсюлмани сунити.