Природозащитниците от Auburn University в САЩ откриха връзка между изчезването на естествените екосистеми и появата на нови инфекциозни болести, които ще доведат до нови смъртоносни епидемии. Така в бъдеще негативното човешко въздействие върху биосферата ще доведе до неблагоприятна епидемиологична ситуация в целия свят. Учените са публикували своите открития в списание "Тенденции в паразитологията".

Изследователите стигат до заключението, че основната причина за инфекцията е механизъм, наречен ефект на ко-еволюцията. Предполага се, че изолираните горски територии играят ролята на "острови" за животните, точно както "островите" са домакини за техните паразити и паразитите за инфекциозни патогени. Тъй като местообитанието става фрагментирано (например поради обезлесяване) то паразитите и инфекциозните агенти започват да се развиват по независими еволюционни траектории, увеличавайки генетичното разнообразие.

На свой ред, увеличаването на генетичното разнообразие на патогените увеличава вероятността от появата на такъв щам, който може да развие неговия потенциал. Това се характеризира с риска от предаване на щама от животно на човек, който да стане естествен "резервоар" за болестта. Друг фактор, допринасящ за появата на нови епидемии, е наличието на мостови вектори в местообитанието като комари, кърлежи и други безгръбначни кръвосмучещи.