Най-често изписваните антидепресанти увеличават резистентността към антибиотици
Проучването изследва излагането на бактерията Escherichia coli (E. coli) на петте най-често предписвани антидепресанти
Проучване, проведено от университета на Куинсланд, Австралия, предполага, че редица често предписвани антидепресанти могат да повишат устойчивостта на бактериите към антибиотични лекарства, предаде Синхуа, цитирана от БТА.
Публикувано в изданието на Националната академия на науките на САЩ на 23 януари, проучването изследва излагането на бактерията Escherichia coli (E. coli) на петте най-често предписвани антидепресанти в клинично значими концентрации - това са сертралин (Zoloft), есциталопрам (Ципралекс, Lexapro), бупропион (Welbutrin, Zyban), дулоксетин (Дулодет, Cymbalta) и агомелатин (Valdoxan).
Цзянхуа Го, ръководител на изследователския екип и професор от университета на Куинсланд, каза, че чрез измерване на развитието на резистентност към множество антибиотици и оценка на бактериалната устойчивост след излагане, екипът му установил, че бактериите E. coli развиват повишена резистентност към множество класове антибиотици.
"Всички тествани лекарства са в състояние да предизвикат появата на антибиотична резистентност. Сертралинът и дулоксетинът обаче имат най-силно въздействие върху бактериалната резистентност към антибиотици сред лекарствата, които тествахме", каза Го.
Експертът отбеляза, че потенциалната причина за това обстоятелство може да бъде оксидативният стрес в бактериите, предизвикан от антидепресантите, тъй като силната окислителна способност на тези лекарства може да накара бактериите да активират своите защитни и антиокислителни реакции, каза той.
Го също призова за повече изследвания, за да се оцени дали антидепресантите могат да повлияят на чревния микробиом на хората, които ги приемат и да причинят инфекция.