Столичният кмет Васил Терзиев провери завода за отпадъци на София, където започна работа нова линия за отделяне на рециклируеми материали в предприятието.

Новата система за отделяне на чист PET материал (пластмаса) е част от усилията за оптимизиране работата на завода. PET пластмасата не е просто пластмаса, а ценен ресурс. Това е най-скъпата пластмаса и правилното ѝ отделяне може да донесе най-високи приходи, уточняват от Столичната община.

Кметът Терзиев и директорът на завода инж. Николай Савов представиха данни за състоянието на завода, както и резултати за подобряване на чистотата на територията на столицата.

По думите му с подписването на новите договори за оползотворяване на РДФ (твърдо гориво от отпадъци) депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка на отпадъци ще падне под 10%, предаде БТА.

Снимка: БТА

"Когато споделихме за нашите планове да свалим депонирането на отпадъци от 90%, нещо което заварихме, до под 10% до края на тази година, бяхме обвинени в лъжа, че няма как да стане. Щастлив съм да споделя, че това като много други неща, които сме обещавали, си стана реалност. С подписването на новите договори за оползотворяване на РДФ, което се очаква през следващите дни, ще паднем под 10%, което е значително по-евтино за града, отколкото преди", каза кметът.

Снимка: БТА

Той припомни, че преди години е имало обществена поръчка за 40% преработка на RDF отпадък, но не е реализирана

"В момента се доподписват договорите за цялото количество за 100% от отпадъка на цена от 22 млн.лв., тоест ще постигнем над 50-60% по-нисък разход на тон РДФ", посочи Терзиев.

Снимка: БТА

Според него това е много важно, защото всички тези спестени пари могат да се използват за други неща като инвестиции в оборудване и за повишаване на качеството на услугите, които се предлагат.

Паралелно с всички подобрения в завода като поточни линии и системи, които не работеха, в момента са възстановени и започваха да се случват някои неща, които също не работеха като по-ефективното рециклиране, подчерта столичният кмет.

Снимка: БТА

"Постигнахме доста добри резултати с новите договори за рециклируемите материали като цените, на които ще продаваме, са от 55-60% до 300-400 % по-високи, отколкото преди", добави Терзиев.

Принципът е един и същ, както и за РДФ - когато създадеш по-честни условия за търг, идват повече фирми, има повече конкуренция и по-добри цени, обясни столичният кмет.

Той увери, че е засилен контролът и на входа на завода. Най-ясно това може да се види по резултатите, които Столичният инспекторат е постигнал през последните месеци като многократно по-високи глоби, между осем и девет пъти, са наложени на фирмите, които се занимават със сметоизвозване. Много неща, които преди са минавали незабелязано, сега се санкционират, заяви Васил Терзиев, цитаран от News.bg.

Снимка: БТА

До момента са открити 240 незаконните сметища на територията на Столична община и като количество боклук са 4 пъти повече, отколкото в депото във "Враждебна" - една планина от отпадъци. Най-важното нещо за подобен тип проблеми е да се спре натрупването на боклук и да се създадат предпоставки фирмите да работят правилно, отбеляза кметът на София.

В момента сме във фаза да разберем къде какво има и да спрем запълването чрез контрол и отстраняване на причините за възникването на незаконните сметища. За целта фирмите, които извозват едрогабаритни и строителни отпадъци, трябва да имат по-лесен достъп до регламентирани сметища, където по-лесно да извозват тези отпадъци. Идентифицирани са парцели къде това да се случи и се работи по довършване на проект за мощности за едрогабаритен и строителен отпадък, информира Терзиев.

Той определи като първа цел да бъде спряно да се трупат нови и нови боклуци в текущи или нови сметища. Следващ етап е почистването на текущите сметища, като обаче това ще е дългогодишен и много скъп процес.

Директорът на СПТО Николай Савов добави, че приходите от рециклируеми материали за миналата година са 26 000 лв. Приходите от рециклируеми материали през настоящата година за периода 15.07-01.09.2024 г. са в размер на 367 172 лв.

Проф. Ивайло Ганев, представител на екипа от Техническия университет-София, извършил обследването на СПТО, посочи, че като конструкция заводът е сложен. Обследвани са над 200 съоръжения, които се състоят основно от елементи от машиностроенето, но всички те работят по различни технологични процеси. Общото впечатление е, че заводът е пуснат в експлоатация преди 10 години, не са правени ремонтни дейности, не е извършвана модернизация и е бил планиран за тонаж на отпадък, акцентира проф. Ганев.

Снимка: БТА

"Състоянието на завода е грубо казано трагично и това намалява възможността за производство на RDF отпадъци. Реконструкцията на завода и модернизацията му следва да изпълнят повишаване на RDF отпадъци, което да намали депонирания отпадък. Изключително тежко е състоянието на системата за вентилацията и прахоотделянето. Тук проблемът е изключително тежък", отбеляза проф. Ивайло Ганев.

Според него трябва да се направи нова система за отделяне на фините прахови частици, а системата за автоматизация би следвало да се осъвремени доста и включване на доста съвременни модернизации.