Боршош: Единствено управляващите може да преместят Паметника на Съветската армия
Колегите, които повдигат темата, отчаяно търсят медийно внимание, обяви председателят на СОС Георги Георгиев
Молбата ми е от тук нататък всички въпроси с преместването на Паметника на Съветската армия да се отправят към четирима човека - Кирил Петков, Слави Трифонов, Корнелия Нинова и Христо Иванов. Това заяви на брифинг в Столичния общински съвет (СОС) зам.-кметът по култура и образование Мирослав Боршош. Той каза, че единствените, които могат да преместят паметника са те и управляващата коалиция.
"Всички въпроси, свързани с бъдещето на паметника, моля да отправяте към тях", каза Боршош.
Председателят на СОС Георги Георгиев определи като фалшива новина твърдението, че СОС е отказал да вземе решение за съдбата на паметника.
"Колегите, които повдигат темата, отчаяно търсят медийно внимание", коментира той и съобщи, че това са кметът на район "Средец" Трайчо Трайков и общинският съветник Методи Лалов, "както и други, на които в момента правим реклама опровергавайки лъжите им".
Георгиев припомни, че решението за премахване на паметника е взето през 1993 г. и то никога не е отменяно.
"Паметникът е държавна собственост и единствено и само държавата може да реши дали да го премахне, премести или да се разпореди по друг начин", заяви Георгиев.
Той допълни, че СОС като орган на местното самоуправление, не може да "подскача" на всяко предложение, което противоречи на закона и на влязло в сила решение.
"Има политическа воля, тя е ясно изразена и никога не е отменяна. Има обаче юридически път, който трябва да бъде спазен, каза Георги Георгиев. - Държавата трябва да се разпореди със своя имот, това е пределно ясно."
Малина Едрева, общински съветник от групата на ГЕРБ-СДС в СОС, каза, че е очаквала от кмета на район "Средец" Трайчо Трайков да внесе План за безопасност и управление на отпадъците и безопасност на здравето, за да може да бъде мястото максимално обезопасено при демонтажа.
"Истината е, че те имат коалиционно недоразумение и топката се прехвърля на СОС", заяви Едрева.
Тя съобщи, че още през есента на 2020 г. е поискала становището на държавата по казуса в лицето на Министерството на културата, но до ден днешен няма отговор. "През юни миналата година от страна на Столичната община е изпратено друго писмо, на което също няма отговор", допълни тя.