Проектът е публикуван на интернет страницата на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.

В мотивите към предложението са посочени, че липсва медицинска, организационна и икономическа целесъобразност от поддържане на два самостоятелни ЦСМП с адрес на управление град София и структурни специфики, различаващи ги съществено от структурата на останалите ЦСМП в страната.

Неосигуреността на периферните филиали на ЦСМП-Софийска област с подкрепа от реанимационни и други екипи от централен градски филиал създава предпоставки за сериозни затруднения при оказване на спешна медицинска помощ, особено в случаите на инциденти с по-голям брой пострадали, се посочва още в мотивите.

В тези случаи съществен проблем се явява и липсата на комуникационна свързаност между координационните централи и екипите на двата ЦСМП.

Липсата на възможност за кариерно развитие и перспектива за работа в голям градски филиал за спешна медицинска помощ през последните години е довела до отлив на лекари и други медицински кадри в ЦСМП-Софийска област на фона на нарастващия интерес за работа в ЦСМП-София-град, се допълва в текста с мотивите за промени.

Не на последно място е налице дублиране на медицински и административен персонал, ангажиран с управлението, координацията и администрирането на дейностите, осъществявани от спешните екипи.

Очакваният резултат от предлаганата промяна е да се подобри своевременността и качеството на оказваната спешна медицинска помощ на гражданите на територията на София и Софийска област.

Възможността за ползване на общи комуникации и изграждане на единна координационна централа ще осигури по-рационално управление на спешните екипи.

Крайният резултат се очаква да бъде подобрен достъп на населението до своевременна и качествена спешна медицинска помощ.
ИЗБРАНО