Играта е един от основните начини, чрез които децата се развиват. Тя помага за изграждането на самооценка, като дава на детето усещане за собствените му способности и спомага за това то да се чувства добре в кожата си. Тъй като целият процес е изключително забавен, малчуганите често изглеждат погълнати от това, което правят.

Времето прекарано в игри е ключова част от формирането на личността през първите 7 години и подпомага изключително важното "учебно пътешествие", през което всички ние преминаваме след появяването си на бял свят. Малките могат да развият своите емоции, креативност, езикови и социални умения. Правилното забавление подпомага въображението и дава усещане за приключение. Само така децата се подготвят за бъдещото решаване на проблеми, работа в екип, споделяне...На свой ред всичко това им помага и да се концентрират.

Така например играта с пясък и вода може да бъде ранно въведение в науката и математиката. Заниманията с пластилин, тесто или глина, разкриват повече за изобразителното изкуство, а играта с кукли насърчава креативността, въображението и изразяването на чувства.

Строителните блокове, мозайките и сортиращите елементи могат да помогнат при развитието на логиката. А така любимите топка, танци, гоненица и катерене развиват движенията на тялото, силата, гъвкавостта и умения за координация.

Нека не забравяме пеенето, свиренето на прости музикални инструменти или дори тананикането, те допринасят за чувството на ритъм, постоянство и добър слух.

Важно е ученето на тази възраст да е забавен процес. Съветваме родителите да правят неща с децата си, които доставят удоволствие на малчуганите. Това, разбира се, означава и че често обичайните за нас дела ще бъдат преобразувани. За едно малко дете конструкторът не са само за направата на кули, а боята може да се използва и без четка! Покажете им как ги използвате, но ако искат да експериментират, оставете ги. Та нали така се раждат всички гениални идеи?

Децата се учат чрез всичките си сетива - вкус, допир, зрение, слух и мирис. Те ще наблюдават околните, ще копират език и поведение, но ще се развият по свой начин и време. И все пак, днес милиони малки деца не постигат пълния си потенциал, тъй като неадекватното хранене, липсата на ранна подкрепа, учене, грижи и излагането на стрес оказват неблагоприятно влияние върху развитието им.

Правилните стратегически инвестиции във физическото, когнитивното, езиковото и социално-емоционалното развитие на децата - от преди раждането до преминаването им в начално училище - са от решаващо значение за техния просперитет.

В България фондация "За нашите деца" вече 28 години защитава правата на малките и се бори за повече щастливи часове прекарани в игра. Организацията работи в партньорство с децата, семействата, общностите, местната и изпълнителната власт за развитие в сигурна семейна среда. Скоро в гр. Пловдив предстои и откриването на "Комплекс за ранно детско развитие", който ще събере на едно място бъдещето, настоящето и миналото на един от символите на съпричастност и благотворителност в името на децата.

Комплексът ще се помещава на територията на емблематична за града сграда с богата история - първото в България сиропиталище "Рада Киркович". За да успеят усилията на "За нашите деца" да се увенчаят с успех, са необходими вдъхновени съмишленици и партньори, които осъзнават нуждата от инвестиция в общото бъдеще.

Благодарение на социално-отговорни компании от Пловдив и региона, през 2020та организацията започна ремонт на помещенията. Необходими са още 150 000 лева, така че тази година Комплексът да започне да функционира пълноценно в подкрепа на децата и семействата в нужда. Разберете как можете да помогнете тук - https://www.detebg.org/bg/plovdiv/