Трябва да има ефективни мерки, нетърпимост, нулева толерантност и превенция по отношение насилието над животни. Около това мнение се обединиха на форум в София, организиран от българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в Европейския парламент.

Международната конференция е под надслов "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните".

На събитието присъстваха още министърът на правосъдието Георги Георгиев, народни представители, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, представители на МВР и експерти.

С видеообръщения в конференцията се включиха и европейският комисар по здравеопазването и хуманното отношение към животните Оливер Вархеи и Томас Вайц, зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в ЕП.

Желязков: Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност

Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност, затова трябва да мислим и за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите. Това каза министър-председателят Росен Желязков по време на форума, предава БТА.

Премиерът Желязков припомни, че правителството бързо е реагирало на последните случаи на жестокост към животни и веднага е изготвило предложение за законодателни промени, които заедно с други предложения вече са минали на първо четене в Народното събрание. "Надявам се да се постигне един широк консенсус и за начина, по който ефективно ще се правоприлага", добави той.

Росен Желязков посочи, че задачата на всички е да се създаде такава среда, в която обществените отношения да бъдат възпитавани и да раждат нетърпимост към подобни прояви на насилие.

Начинът, по който обществото, не само отделният индивид реагира на това, е показател за неговата зрялост, защото много често се опитваме да боравим, понякога изкуствено, с терминология, като емпатия, състрадание, но виждаме, че живият живот много често ни опровергава, защото жестокостта е част от човешката природа, каза Росен Желязков.

Премиерът акцентира на ролята на институции и това не да действат реактивно, а да е синхронизирано. "И ако гражданското общество е сърцето, душата на гражданската енергия, то разумът и решимостта трябва да бъдат на държавните институции", каза Желязков.

Той каза още, че в обществените отношения емпатията трябва да бъде нормата, спазването на закона да бъде част от нашето разбиране за морал и етика, а нашето състрадание да се бунтува със средствата на закона и справедливите наказания за тези, които го престъпват.

Министър-председателят посочи, че борбата с киберпрестъпността е една от основните задачи на киберпревенцията, която изграждаме като капацитет в България.

През април имаше протести в страната на граждани, след като бяха разкрити двама души от Перник, които по особено жесток начин измъчват и умъртвяват животни, снимат ги и продават видеата. 

Георги Георгиев: Проблемът не може да бъде решен с една мярка, той изисква работа по превенция

Проблемът не може да бъде решен с една единствена мярка, той изисква работа по превенция, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев, цитиран от БТА.

Според Георгиев проблемът изисква още връщане на нормалността и на разговора за ценности в обществото, което не може да бъде решено с един закон.

Той отбеляза значението на неправителствения сектор в борбата с насилието над животни и каза, че се планира подготовката на кампании по темата.

Във връзка с предложените от кабинета законодателни промени по линия на борбата с насилие над животни министър Георгиев посочи, че реакцията е била бърза и адекватна. Той обясни, че не става дума за механично повишаване на санкциите, а за възможност за индивидуализиране на наказанието. Георгиев добави, че с промените се криминализира бизнесът със садизъм над животни, включително и заснемането на насилие.

Според министъра с промяна в Наказателния кодекс няма да се изпълни задачата за справяне с насилието над животни, но по-добри резултати може да има при работа на правоохранителните органи, повишаване квалификацията на служителите и обща непримиримост на общество и институции.

Борислав Сарафов: Категорична нетърпимост и нулева толерантност в обществото срещу всички прояви на жестокост

"Необходима е категорична непримиримост, нетърпимост и нулева толерантност в обществото към всички прояви на жестокост, включително и срещу животни, на банди от младежи, тръгнали да се правят на бабаити, на мутри, на хулиганстващи шофьори, на онзи, които упражняват домашно насилие. Навсякъде - насилието не може да бъде търпяно", заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, цитиран от БТА.

Форумът е организиран от българския евродепутат Емил Радев, зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в Европейския парламент, и бе открит от премиера Росен Желязков.

И.ф. главен прокурор подчерта значимостта на темата и заяви, че на насилието и на агресията следва да се гледа в по-широк контекст, тъй като в чести случи жестокостта към животни води на следващ етап и до насилие срещу хора. Той обърна внимание и на нуждата от специализация сред прокурорите и полицаите във връзка с разследването на насилие над животни, включително и във виртуалното пространство.

Борислав Сарафов заяви готовността на българската прокуратура да почерпи опит от европейските си партньори в борбата срещу всички форми и прояви на насилие, като посочи, че още в сряда ще се състои съвместно обучение на български и испански магистрати по темата за насилието в интернет пространството и киберпрестъпленията, което бе договорено през март т.г. при посещението му в Мадрид.

"Прокуратурата несъмнено е на страната на жертвите, тя представлява не просто държавата, а всеки гражданин. Ако има непримиримост, такава каквато видяхме през март т.г. след разкритията в Перник, към всяка друга проява на жестокост или хулиганство, ако институциите не биват охулвани ежедневно, а има уважение и толерантност, то това ще засили усещането ни за общност, за държавност и доверие в институциите, а оттам и за по-спокойно общество", каза още Борислав Сарафов.

Емил Радев: Нетърпимостта към жестокостта над животни ни обединява

Много са темите в публичното пространство, по които има дълбоки разделителни линии, но нетърпимостта към жестокостта над животните безспорно ни обеднява. Това каза Емил Радев на форума, цитиран от БТА.

По думите му общата нетърпимост е здрава основа да се търсят работещи решения и това да го правят заедно институции, експерти, неправителствени организации и граждани. Емил Радев коментира също, че на общоевропейско ниво предстоят законодателни промени по темата.

Той отбеляза, че не бива да остава без отговор изразеното отвращение на гражданите от търговията със смъртта и гаврата с живи същества. "Всички искаме справедлива зашита, превенция и ред, но това се постига не с крайни, а с конструктивни предложения", посочи той.

Според него проблемът с насилието над животни няма да се реши с една акция или един арест, трябва систематичен подход и по линия на правораздаването и по превенцията.

"Жестокостта е заразна и днес с помощта на новите технологии се разпространява по-бързо от всякога, дори се продава", каза Емил Радев.