Здравният министър гарантира, че асистираната репродукция няма да бъде ощетена финансово
Към момента в бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв., а в края на октомври оттам са поискали допълнителни 500 хил. лв., които МЗ, заяви здравният министър
Има достатъчно средства за асистирана репродукция, започва работа по промяна на критериите за финансиране на донорски процедури. Това каза пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева след среща с представители на фондация "Искам бебе", предава БТА.
По думите ѝ към момента в бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв., а в края на октомври оттам са поискали допълнителни 500 хил. лв., които Министерството на здравеопазването (МЗ) е отпуснало от резерва си.
Към момента отчетеното и разплатено към лечебните заведения, извършващи дейности по асистирана репродукция и имащи договори с МЗ, са 21 млн. и 100 хил. лв., посочи министър Кондева. Има оставащи още около 1,4 млн. лв. за 6 работни дни оставащи, така че исканията за плащане ще бъдат удовлетворени, каза тя.
МЗ даде становище, че принципно е съгласно с постановлението, отнасящо се за двата милиона лева, но при възникване на необходимост, тези два милиона ще ни бъдат предоставени отново, каза още министър Кондева.
Предстои създаване на работна група, която да обсъди възможностите за промяна на критериите за финансиране на двойките, засегнати от безплодие, особено на донорските процедури, допълни д-р Кондева.
Реализираните икономии се връщат в централния бюджет и затова сме дали съгласие за ползване от други министерства, припомни тя.
В рамките на тези 1,4 млн. лв, с които разполагаме в момента, ще бъдат разплатени дейностите и има вероятност да останат средства, каза Кондева. Големият проблем, по думите ѝ, е че още през 2023 г. в МЗ към предходното редовно правителство е поставено искане за създаване на донорски процедури към ЦАР. По думите ѝ, това е останало без последващи действия. Днес заедно с представителите на ЦАР и с фондация "Искам бебе" решихме да започнем да работим по въвеждането на донорски процедури в програмата на ЦАР, като ще се промени правилника на центъра. По думите ѝ, за 2025 г. са предвидени 3,6 млн. лв. допълнително за ЦАР. Към момента няма основание за притеснение, увери министър Кондева.
Донорските процедури с донорски яйцеклетки не се финансират от ЦАР, тъй като не са разписани в критериите, по които ЦАР финансира асистираната репродукция, добави още тя. За промените в критериите, по които ЦАР ще финансира донорските процедури, ще са необходими становищата на медицинските специалисти от 25-те медицински центъра за асистирана репродукция, посочи Кондева. По думите ѝ, трябва да се ревизират и цените на услугите, които се извършват от центровете.
През миналата година са направени 14 хиляди процедури, а държавният фонд е заплатил 5500 от тях, каза след срещата Мария Янева от фондацията "Искам бебе". По думите ѝ, във фондацията са получили уверение от МЗ, че следващата година семействата ще бъдат подкрепени чрез донорските програми. Проблемът изглежда не е бил финансов, а семействата не са отговаряли на критериите за инвитро, каза още тя. Вярваме, че държавата ще си спази обещанието, както го е правила и досега, добави Янева.
При нас постъпват документи от центровете и се разплащаме в срок по цени, фиксирани в правилника, каза Искра Кюркчиева, директор на ЦАР. В правилника е разписано на какви условия трябва да отговарят кандидатите за финансиране и явно те трябва да се преразгледат, при положение, че има такова искане от пациентските организации и има такава необходимост, каза още тя. В работната група ще се изискат мненията на всички клиники по асистирана репродукция и ще се разработят критерии за кандидатстване за донорски процедури, допълни Кюркчиева.
В съобщение от МЗ вчера посочиха, че взетите с Постановление №407 на Министерския съвет от 22 ноември 2024 г. два милиона лева са резерв по централния бюджет, извън основния бюджет на ЦАР, който е 22 млн. лева.