Редовните пленарни заседания на Народното събрание са в сряда, четвъртък и петък от 9:00 до 14:00 ч. В началото на всяка сесия депутатите ще се подлагат на кръвни тестове за алкохол и наркотици - това прие Временната комисия за изработване на проект на правилник на Народното събрание.

Предложението дойде от ИТН. Според приетото от комисията кръвно изследване ще се прави и по разпореждане на председателя на Народното събрание или по инициатива на една трета от народните представители, когато от поведението на депутата може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. Предложението ще се приема с мнозинство от повече от половината от присъстващите народни представители.

Според приетото от комисията при отказ да бъде тестван, депутатът ще бъде отстраняван еднократно, а при положителна проба - от три заседания. 

Предвижда се медицинското изследване да се извършва в специализирана лаборатория по преценка на председателя на Народното събрание. Резултатите ще се представят по служебен път на председателя на парламента, който ще ги съобщава на последващото заседание на народните представители.

Тези текстове в проекта на правилник на 51-вото Народно събрание бяха приети от временната комисия с 10 гласа "за", 0 "против" и 3 "въздържал се". 

Други предложения на "Има такъв народ" по-рано бяха отхвърлени. Едното предвиждаше заседания на парламента да има в сряда, четвъртък и петък следобед от 13:00 до 18:00 ч., а другото - те да са от 10:00 до 15:00 ч., т.е. с час по-късно от сегашната практика. Като причината за предложението от партията на Слави посочиха натоварения трафик в сутрешните часове.

"В Бундестага парламентарните комисии започват сутринта, а пленарните заседания - около 13:00 или 14:00 ч.", даде пример Александър Рашев (ИТН). Той отбеляза, че един законопроект първо минава през комисии и после през пленарната зала.

От своя страна, Павела Митова (ИТН) аргументира предложението пленарните заседания да започват в 10:00 ч. с възможността преди това да се провеждат заседания на парламентарните групи, а не да се искат прекъсвания по време на пленарното заседание.

И двете предложения на ИТН обаче не срещнаха подкрепа от останалите членове на временната комисия за правилника на 51-вото Народно събрание. Така се запази досегашната практика, установена в българския парламент - пленарните заседания да бъдат сутрин.

Не беше прието и предложението на Петър Петров от "Възраждане" извънредно заседание на парламента да се насрочва не по-рано от 24 часа от обявяването му, предаде БТА. 

Членовете на временната комисия приеха сроковете за даване на становища по законопроекти и за предоставяне на информация, поискана от народни представители, да не спират да текат по време на парламентарните ваканции. Предложението за това беше направено от Атанас Славов от "Продължаваме промяната - Демократична България".

Временната комисия прие още в първата сряда от месеца освен законопроекти, проекти на решения и предложения за изслушвания, парламентарните групи да могат да предлагат и проекти на декларации на Народното събрание за включване в дневния ред.

Членовете на комисията не приеха предложението на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) длъжностните лица и гражданите, които са поканени за изслушване, да могат да говорят пред депутатите и чрез видеоконференция при случаите, в които са обявили, че не могат да присъстват.

При вандалски прояви в пленарната зала, наказанието също ще е изгонване за до три заседания, прие още временната комисия. 

"Възраждане" оттегли предложението си председателството на постоянните комисии да се разпределя пропорционално между всички парламентарно представени партии, с което на практика щяха да бъдат гарантирани места на "ДПС - Ново начало" в ръководствата на парламентарните комисии.

Постоянните комисии на Народното събрание са:

1. Комисия по бюджет и финанси;

2. Комисия по конституционни и правни въпроси;

3. Комисия по икономическа политика и иновации;

4. Комисия по енергетика;

5. Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление;

6. Комисия по външна политика;

7. Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;

8. Комисия по отбрана;

9. Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред;

10. Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения;

11. Комисия по земеделието, храните и горите;

12. Комисия по труда и социалната политика;

13. Комисия по образованието и науката;

14. Комисия по въпросите на младежта и спорта;

15. Комисия по здравеопазването;

16. Комисия по околната среда и водите;

17. Комисия по транспорт и съобщения;

18. Комисия по електронно управление и информационни технологии;

19. Комисия по културата и медиите;

20. Комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество;

21. Комисия по правата на човека и вероизповеданията;

22. Комисия по политиките за българите извън страната;

23. Комисия по превенция и противодействие на корупцията;

24. Комисия по туризъм;

25. Комисия по демографската политика, децата и семейството.

Депутатите прекрояваха правилника в продължение на повече от 4 часа. Очаква се измененията да се приемат и от пленарната зала тази седмица.