Депутатите в 50-тото Народно събрание създадоха още една временна комисия - този път за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършени от кмета на Община Доспат Елин Радев (издигнат от ГЕРБ-СДС).

Вносители на проекторешението са Венеция Нецова-Ангова и група народни представители от ПП-ДБ. Комисията бе създадена със 116 гласа "за", 63 - "против", и двама - "въздържал се" след поискано от ГЕРБ-СДС прегласуване. 

Според решението Временната комисия се създава за срок от един месец и се състои от 12 народни представители - по двама от всяка парламентарна група: Красимир Събев и Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, Венеция Ангова и Венко Сабрутев от ПП-ДБ, Емил Янков и Ангел Георгиев от "Възраждане", от ДПС - Искра Михайлова, Халил Летифифов, от БСП - Иван Петков и Деян Дечев, от ИТН - Драгомир Петров и Александър Вълчев. 

За председатели на комисията бяха предложени Венко Сабрутев от ПП-ДБ, Красимир Събев от ГЕРБ-СДС и Александър Вълчев от ИТН, който беше избран със 112 гласа "за", против" 46 и "въздържали се" 41.

Комисията трябва да установи всички факти и обстоятелства относно наличието на предпоставки за корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, от кмета на Община Доспат, както и за евентуално облагодетелстване на свързани с Елин Радев дружества. 

Временната комисия трябва да изготви доклад за резултатите от работата си с установените факти и обстоятелства. Дебатите по създаването ѝ продължиха с часове и преминаха в престрелки между депутатите от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Маноил Манев от ГЕРБ-СДС заяви, че комисията е срещу кмета, а не да разследва факти и обстоятелства: "Създаването на комисии в НС за разясняването на факти и обстоятелства е форма на отричане. Форма на прескачането на всички институции в страната. Вземете под внимание, че в тази държава има разделение на властите и когато правим комисия срещу някого, ние мачкаме не само законите, а и личностите, които викаме".

Красимир Събев от партията на Борисов също защити кмета на Доспат с довода, че общината е една от най-проверяваните в страната и "е в топ класацията за прозрачност". По думите му в Доспат "къща разрушена няма". Според депутата определени политически сили са тръгнали да търсят политически дивиденти и посочи, че кметът е избиран три пъти, последният от които е получил 65% одобрение.

Нечленуващата в парламентарна група Красимира Катичарова обвини Събев в избирателно прилагане на правото. Тя даде пример със съществуването на друга временна комисия - тази, създадена за "Исторически парк" и основателя му Ивелин Михайлов. Населението на Доспат е спаднало от 5000 на 1000 души. Идете и вижте как се прилага избирателно закона в Доспат", призова депутатът.

"Колеги, какво правите вие? Предлагате за две огради и един навес, които съгласно решение на Върховния административен съд, са незаконни и два от трите незаконни обекта са си ги съборили собствениците, затова ние да направим парламентарна комисия", каза от трибуната Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС. Той обвини ПП-ДБ и за това, че главният архитект на София бил извикан в петък в 17 часа, "за да го напуснете".

Венеция Ангова от ПП-ДБ заяви, че "когато законът се прилага избирателно, това не е форма за успешен кмет". Тя се обърна към представителите на ГЕРБ-СДС: "Като че ли ви е страх да създадем тази комисия. В много обяснителен режим влизате".

"Проблемът е, че ние нямаме вътрешна самодисциплина и затова не можем да свършим работа, ние нямаме мярка на глупостите, които правим в това Народно събрание и една от тези глупости е тази комисия, която ще направим", каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС, цитиран от БТА.

Костадин Костадинов заяви, че "Възраждане" ще подкрепи създаването на тази комисия и припомни, че във всеки един парламент от 45-ото НС досега, се създават минимум по две, ако не и по три, такива комисии. По думите му в този парламент това ще бъде третата подобна комисия. Той заяви, че ще я подкрепят, както са подкрепяли и всички други.

В средата на юли до сградата на Народното събрание в София на протест се събраха жители на Доспат, които поискаха оставката на кмета. "Никой не ни чува в Доспат", оплакаха се част от протестиращите, като казаха, че Радев оказвал политически натиск "върху тези, които не го подкрепят" и заплашвал с полиция и с писма за събаряне на къщи. По думите им посегнал и на бизнеса на жителите на Доспат.

От ПП-ДБ тогава нарекоха ситуацията в Доспат "еманация на модела ГЕРБ". Самият кмет намира, че протестът е предизвикан от хора, които не желаят да бъдат премахнати незаконни постройки.