Най-напред Чобанов каза, че президентско вето върху актуализацията на бюджета ще е много сериозна намеса в политиката на правителството.

До момента не ми е известно президент да е налагал вето (за закон за бюджета - б.р.), но това е само едно предположение и тепърва ще видим каква ще бъде неговата реакция, каза министърът.

Ветото на държавния глава е инструмент, ако прецени, може да го направи, но ще стане първият български президент, който е ползвал вето за бюджетни политики, отговори и Пламен Орешарски.

Орешарски обаче смята, че не е негов въпрос, а на парламента да намери начин то да бъде преодоляно.
Надявам се мнозинството в Народното събрание да продължи да подкрепя кабинета, допълни премиерът.

Чобанов пък изрази надежда, че водените дискусии в парламента и представените аргументи ще помогнат на президента да вземе "обосновано решение".

Станишев: За 23 г. не е имало вето върху бюджет

Лидерът на БСП Сергей Станишев също изрази надежда държавният глава да не наложи вето, защото би било прецедент от гледна точка на конституционните правомощия на президента и неговата роля в обществения и политическия живот в страната, предаде БТА.

"Досега за 23 години съвременна демокрация не е имало президент, който да налага вето върху бюджет или актуализация, защото това пряко засяга пълномощията на правителството и политиката на правителството и на Народното събрание, това не е конституционен въпрос", отбеляза лидерът на социалистите.

Лютви Местан: Би било безпрецедентно

Надявам се да няма вето, защото това ще бъде безпрецедентен акт. Ако има вето, ние ще повторим волята си, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан.

„Направих проучване – вече 23-24 години на прехода към демократично гражданско общество в България, 21 години от приемането на новата Българска конституция, където са уредени правомощията на държавните органи. Няма нито един случай президент да е налагал вето на закон за бюджет или за актуализация на бюджет”, коментира Местан, цитиран от "Фокус".

Той е категоричен, че ДПС има много ясна политическа воля, да се подкрепи актуализацията на бюджета.

През декември 2011 г. тогавашният президент Георги Първанов наложи вето на Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г. заради пенсионната реформа. Ветото бе отхвърлено.

За актуализацията по същество

Финансовият министър обясни, че за годината е планирано нарастване на данъчните приходи от 1,8 млрд. лева, а до момента реализираното за първите 6 месеца на годината е 380 млн.лева.

Това означавало, че приходите няма да се изпълнят с около един милиард, което е оценката на приходните администрации.

Чобанов обаче посочи, че се прилагат мерки за повишаване на събираемостта, за които се разчита, че ще доведат до положителен ефект и неизпълнението в бюджета може бъде сведено до планираното в момента - 555 млн.лева.

Той каза, че правителството на ГЕРБ като новоемитиран дълг е вземало от порядъка на 2.3 до 2.5 млрд. лева заеми средногодишно.

"Така че не е вземало по 1 млрд. лева, а много повече", каза министърът по повод заема от 1 млрд. лв., който се предвижда за актуализацията.

Детайли по актуализацията

В сряда бюджетът ще бъде гледан на второ четене в пленарна зала.
От Реформаторския блок и специалисти от неправителствения сектор пък организират алтернативен дебат срещу "бюджета на мафията" сутринта от 8 ч. пред Паметника на летците и парашутистите в София на площад "Народно събрание".