Асен Василев: В бюджета са намерени 209 млн. лв. за нов правителствен самолет
Липсата на нормален диалог е проблем, отричат се данни на НСИ, Евростат и БНБ, смята бившият финансов министър
Един от най-големите проблеми на страната е свързан с това, че няма нормален диалог, който да е базиран на истината и фактите - до степен, до която се отричат Националният статистическия институт (НСИ) и данните на Евростат и Българската народна банка (БНБ). Това каза съпредседателят на "Продължаваме Промяната" (ПП) Асен Василев в предаването "Панорама" по БНТ.
Трябва да стъпим на някакви базисни истини, които се виждат с просто око, и да спрем да казваме на бялото черно, коментира той.
В бюджета за 2025 г. фонд "Наука" не съществува, фонд "Култура" не съществува, каза Василев. В този бюджет не се намериха пари да се вдигнат данъчните облекчения, вместо 600 лв. на дете данъчното облекчение да стане 900 лв. - това струва 200 млн., посочи той.
Според него обаче са намерени 209 млн. лв. за нов правителствен самолет. Това са приоритетите, заяви Асен Василев и добави, че има пари и за правителствен хеликоптер - 88 млн. лв.
Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно. Никога не съм си позволявал разходите да надхвърлят 40% от БВП заедно с еврофондовете, а този бюджет е написан така, че разходите са 40% без еврофондовете - стигат до 44 общо, категоричен бе бившият финансов министър.
По-рано тази седмица Министерството на финансите публикува проектобюджета на държавата за 2025 г. и средносрочната прогноза.
В Приложение № 2, Раздел II, към чл. 110, ал. 2, списък с резервни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2025-2028 г., са записани проект - Покупка на нов самолет и Покупка на нов вертолет.
Асен Василев подчерта, че е бил "поправен" един "голям дефект" на бюджета, като пенсиите са вдигнати с 5% по швейцарското правило.
"В същото време се вдигат осигуровките - 2027 с 1%, 2028 с още 2%. Отделно капиталовата програма е 15 млрд. Миналата година бяха 10 млрд., като се изхарчиха 6,7, тоест 3 млрд. останаха. А сега е два пъти и половина на изхарченото. И всичко това е направено с цел да се натоварят гражданите и бизнеса с допълнителни разходи, да не им се дадат средствата, които би следвало да се направят като инвестиция в развитието на хората и всичко да се насочи към строителство и капиталова програма, което не е нормално", подчерта Василев.