Външно привика посланика на РСМ у нас, за да изрази остър протест
Придобиващите системен характер провокации и отказ от изпълнение на поети ангажименти от официални представители на съседната страна допълнително я отдалечават от започване на преговори с ЕС, посочват от МВнР
Посланикът на Република Северна Македония в София Агнеза Руси-Поповска бе извикана в Министерството на външните работи (МВнР) днес, за да ѝ бъде изразен остър протест. Това съобщиха от министерството на сайта си.
От МВнР уточняват, че реакцията е продиктувана от пресконференцията на вицепремиера и министър на транспорта Александър Николоски от 29 август т.г. От българска страна бе препотвърдена последователната позиция по отношение на европейската перспектива на Скопие. Със съжаление бе констатирано, че придобиващите системен характер провокации и отказ от изпълнение на поети ангажименти от официални представители на съседната страна допълнително я отдалечават от започване на преговори с ЕС. Служебният и всеки следващ кабинет ще продължат естествената линия на българската външна политика спрямо Република Северна Македония, насочена към гарантиране на правата на човека и съблюдаване на принципите на добросъседството, посочвта от МВнР.
Вчера агенция МИА предаде, че вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски смята, че процесът на конституционни промени в страната и преговорната рамка са основната тема в българските медии всеки път, когато има избори в България, припомня БТА. Той каза това, след като бе помолен да коментира изявление на българското Министерство на външните работи, от което вчера заявиха, че "на властта в Скопие би трябвало да ѝ е ясно, че опитите за лансиране на идеи за предоговаряне могат да доведат само до ново отдалечаване от началото на преговорите". Изявлението на българското МВнР дойде по повод думите на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски от по-рано същия ден, че страната иска деблокиране на процеса на евроинтеграция и ще работи ангажирано по този дневен ред, но отсреща трябва да има партньор, с когото да комуникира, като подчерта, че се надява след изборите за български парламент на 27 октомври да има редовно правителство, с което да намери решение на десетилетната блокада на евроинтеграцията на Северна Македония.