Външно министерство с остра позиция след думи на Зоран Заев за "българското малцинство"
София се обяви против продължаващата практика на поддържане на предразсъдъци и негативни стереотипи, включително чрез медии, учебници и паметници
Министерството на външните работи на България излезе с официална позиция във връзка с изявление на премиера на Република Северна Македония Зоран Заев за правата на българите в страната му.
"Както казах, в съвременна Европа, а ние се смятаме за европейци, България е член на ЕС, тези въпроси се решават от съда в Страсбург и няма защо ние да се намесваме или те да се намесват у нас по подобни въпроси. Нашата цел е да се грижим тук за всички етнически общности, за всички малцинства, които имаме в страната, включително и за българското малцинство. Определено правим това и много неща са подобрени", заяви Заев.
Позицията на България по темата за спазването на правата на българските граждани и гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония е многократно заявявана. Известни са проблемите, с които българите са се сблъсквали в миналото и за съжаление продължават да се сблъскват и до днес: репресии, слово на омраза и неравноправно третиране единствено и само заради изразяване на българското си самосъзнание, заявиха в отговор от МВнР.
Продължаващата практика на поддържане на предразсъдъци и негативни стереотипи спрямо България и българския народ, включително чрез медии, учебници и паметници, както и посегателства срещу български национални символи и паметни плочи, допринасят допълнително за създаването на негативни нагласи и неблагоприятна среда за гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония.
Република България настоява за ясна и категорична позиция от властите в Република Северна Македония за предприемане на конкретни действия за изграждане на интегрирано общество, основано на върховенство на правото и защита на правата на човека. Гарантирането на конституционните права на гражданите с българско самосъзнание наравно с всички останали граждани на Република Северна Македония, без дискриминация, би решило редица въпроси от екзистенциален характер за тях, се казва още в позицията на българските власти.
Значението на поддържането на добросъседски отношения и по-специално стриктното прилагане, добросъвестно, на двустранните договори с държавите-членки на ЕС беше подчертано от Съвета на ЕС многократно. Изпълнението на буквата и духа от страна на Република Северна Македония на сключения през 2017 г. Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество, е от ключово значение и остава предпоставка за напредък в процеса на присъединяване на страната към ЕС.
България ще следи с особено внимание всички процеси, свързани със създаване на необходимите условия за свободна самоидентификация на гражданите с българско самосъзнание, завършва изявлението на Външно.