Порошенко: Общоукраински референдум за членство в НАТО
Петро Порошенко заяви, че решението за членство на Украйна в НАТО трябва да се вземе на общоукраински референдум. Вратата на Алианса е отворена за Украйна.
Само след такъв референдум ще може да определи членството, заяви Порошенко.
По думите му, за да се стигне до готовност за членство и в Северноатлантическия алианс и в ЕС са необходими поне 6 години усилена работа.
Вратата на НАТО остава отворена за Украйна, заяви междувременно генералният секретар на Североатлантическия алианс Йенс Столтенберг пред пленарната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в Хага, предаде ТАСС.
"Украйна реши да има извънблоков статут и ние уважаваме това решение. Обаче вратата на НАТО остава отворена", каза той.
Според него членството в алианса на всяка страна зависи от това, готова ли е тя "да отговори на предявените към членове на НАТО изисквания".
При припомни, че на срещата на върха на НАТО в Уелс са решили за значително увеличаване на колективната сигурност и то ще помогне да се справят със заплахите, откъдето и да идват -"от изток или юг”.
„В по-мирни времена е било правилно да се съкращават разходите за отбрана, но ние не живеем в мирно време. Сега е правилно да изоставим съкращенията и да увеличим вложенията в нашата отбрана", добави Столтенберг, цитиран от РИА-Новости и "Фокус".
Вчера германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се обяви срещу членството на Украйна в НАТО. В интервю за сп. "Шпигел" той каза, че вижда само партньорски отношения между Киев и НАТО, но не и приемане на страната в Алианса.
Преди дни прессекретарят на руския президент Владимир Путин - Дмитрий Песков, заяви, че Русия иска да получи 100% гаранция, че никой не мисли за присъединяване на Украйна към НАТО, но засега такава няма.
По думите му, постепенното разполагане на силите на НАТО все по-близо до границите на Русия предизвиква безпокойството на Москва.
За гаранции срещу членството на Украйна в НАТО настоя и външният министър Сергей Лавров.
Военна помощ
Литва ще осигури определена военна помощ на украинските въоръжени сили, за да ги подпомогне в борбата срещу проруските сепаратисти в източната част на страната.
Договорихме се за доставки на конкретни елементи от конкретно въоръжение за украинските въоръжени сили, заяви още Порошенко след срещата с Грибаускайте.
Украинският президент добави, че това е реална помощ.
От думите му не стана ясно дали става въпрос за несмъртоносно оръжие - например радари, или за доставка на огнестрелно и друго оръжие.
Грибаускайте потвърди договарянето за военно сътрудничество.
"Литва е готова да сподели опита си във всички области, включително военната. Ще ви оказваме подкрепа и ще осигурим обучение за военните", каза литовската президентка, цитирана от ТАСС.
Литва предложи на Украйна да организират общи военни учения и да завършат сформирането на литовско-украинско-полска бригада, съобщиха от литовската президентска пресслужба.