Екипът за незабавно реагиране е работил вече пробно в продължение на година, обясняват в съобщение от ЕК, предаде БТА. Общата работа на специалистите от тази област се възприема като основен елемент от стратегията за защита срещу киберзаплахи чрез предотвратяването, откриването и отстраняването на слаби места и недостатъци в системите за защита

Екипът предупреждава за такива звена или заплахи, като предлага действия за намаляване на рисковете.

Дългосрочната програма предвижда всички държави от ЕС да създадат свои собствени подобни екипи, които постепенно да заработят свързано.

Екипът, осигуряващ работата в електронното пространство на институциите на ЕС, защитава Европейската комисия, Съвета на ЕС, Европейския парламент, Комитета на регионите, Икономическия и социален съвет и Европейската агенция за мрежова и информационна сигурност.

Екипът работи под надзора на междуинституционален управителен съвет, се отбелязва в съобщението.

Междувременно директорът на Държавната комисия по защита на информацията Цвета Маркова съобщи, че се подготвя създаването на орган по киберсигурността. В него ще работят 70 души. В момента се проучва международният опит в тази област.
Според Маркова за изграждането на новата агенция за защита ще бъде необходима поне година, обясни тя, цитирана от БНР.

Тя съобщи за новата служба на пресконференция след откриването на Международната конференция на тема "Добри практики при защитата на класифицираната информация – постижения и трудности".
Конференцията е по повод 10-та годишнина от създаването на Държавната комисия по защита на информацията.

През юли ГДБОП разби най-мощната хакерска групировка в България – Cyber Warrior Invasion.
Тя е атакувала големи финансови и интернет компании, правителствени и неправителствени сайтове, хаквала и данни от кредитни карти.

До средата на 2012 г. хакерската групировка е атакувала над 500 сайта.