КС е взел това решение още на 31 май, става ясно от неговата интернет страница.

Отмененият параграф 4а от Преходните и заключителни разпоредби на Кодекса за социално осигурягаве (КСО) урежда “средствата на индивидуалните партиди, налични към 1 януари 2011 г., на жените, родени от 1 януари 1955 г. до 31 декември 1959 г. включително, и мъжете, родени от 1 януари 1952 г. до 31 декември 1959 г. включително, които до 31 декември 2010 г. са осигурени в професионален пенсионен фонд, да се прехвърлят към НОИ".

Става дума за общо около 100 млн. лв., първата част от които бяха прехвърлени в началото на тази година.
Идеята беше НОИ да осигури сумите за ранно пенсиониране на тези, на които това предстои до 2014 г., тъй като във фондовете нямаше достатъчно пари за бъдещите млади пенсионери. След 2015 г. само частните фондове трябва да изплащат пенсиите на работещите при тежки условия.

Съдът бе сезиран от 52 депутати заради това, че въпросният текст нарушава неприкосновеността на частната собственост. Според тях от момента на прехвърляне на средствата от индивидуалните партиди в професионален пенсионен фонд във фонд “Пенсии” на ДОО осигурените лица губят личните си права върху средствата, изразяващи се в правото да ги управляват, както и някои осигурителни права, каквото е правото да получават еднократно до 50% от натрупаните средства по индивидуалната партида при пожизнено намалена работоспособност над 70,99 на сто.  

Съдът е приел, че с решението не само се нарушават правата на осигурените, но също така се надхвърлят и границите на допустимото държавно регулиране на пенсионноосигурителните дружества. Освен това  спорният параграф 4а създава несигурност за пенсионноосигурителните дружества и очаквания за възможни други промени в тази насока, което нарушава принципа на закрила на инвестициите, смятат магистратите. 

Решението на магистратите ще действа само занапред и следователно НОИ не е задължен да върне парите на фондовете, предаде БНТ.
Ако партидите се възстановят обаче пак остава нерешен проблемът с  ниските пенсии, които категорийните работници ще получават от фондовете. Затова депутатът от ПГ на Коалиция за България проф. Любен Корнезов предположи, че сега ще настъпят нови идеи за законодателни промени.

В заплетения казус остава без отговор и въпросът кой ще плаща пенсиите оттук нататък. Според синдикатите фондовете следва да плащат.

Самите фондове пък тълкуват по друг начин решението на магистратите. Според тях всички останали текстове, без оспорения за прехвърлените пари, продължават да си действат и НОИ трябва да плаща пенсиите.

Тотю Младенов, министър на труда и Социалната политика: "В сряда събирам синдикати, работодатели и там ще търсим решение на всичките тези проблеми. Аз съм оптимист. Мисля, че както се бяхме разбрали миналата година, така ще се разберем и сега. Няма никаква драма в това.

Засега единственото сигурно нещо е, че партидите остават в НОИ. А пенсиите ще се плащат според това на кое от всичките тълкувания се спрат управляващите.