Новината съвпада с посещението на Цветан Цветанов в Брюксел, съобщава АФП, цитирана от "Фокус". Очаква се присъединяването ни към Шенген и ромският въпрос да бъдат централни теми на повечето разговори на Цветанов в Еврокомисията, Европейския парламент и централата на НАТО.

Запитана дали ЕК смята подобни думи за допустими, говорителят на европейската институция Пиа Ахренкилде заяви: „Отговорът е: Не”.
Повод за коментара бе интервю на Цветанов във вестник "24 часа", в което той призовава „да се направи сериозен анализ на проблемите с ромите, тъй като тези среди са инкубатор за генериране на престъпност”.

Българският вътрешен министър заяви, че ще пледира за това „парите за интеграцията на ромите да бъдат дадени на държавата, а не на фондации”.
За това в Брюксел ще имам разговор с еврокомисаря по социалните въпроси Ласло Андор, заявява Цветанов и се аргументира, че в „в последните 20 г. много пари са били получени от различни неправителствени организации, но нищо не е направено. Виждаме единствено, че има ромски босове, които живеят в разкошни палати, а гетата на по-голямата част от ромите се разширяват”.
В България ромите, които наброяват около 700 хиляди, или 10% от населението, живеят в крайна бедност, констатира АФП, цитирана от "Фокус".

Комисията се въздържа от други разяснения по темата, позовавайки се на своя политика да не коментира изказвания на членове на национални правителства.
Именно заради стигматизирането на ромите в документ на френското вътрешно министерство обаче комисията критикува безпрецедентно остро Франция по-рано този месец и влезе в конфликт с нейния президент Никола Саркози, съобщава в. "24 часа".


Междувременно се разбра, че ЕК ще започне наказателна процедура срещу Франция заради масовото експулсиране на ромски имигранти от страната, съобщи германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг”, цитиран от "Фокус". По данни на изданието мнозинството от членовете на комисията ще подкрепят съответната инициатива на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг. Очаква се решението да бъде взето в сряда, 29 септември. Освен това може да бъдат предприети наказателни процедури не само срещу Франция, но и срещу още четири държави.
 
В Брюксел вътрешният минстър заяви още, че засега разглеждаме влизането на България в Шенгенското пространсто през март-април другата година, по време на председателството на Европейския съюз на Унгария. Можем да отчетем, че определено покриваме критериите, изпълняваме и ангажиментите с финансирането им като националният дял е 30 милиона евро.