"Честните избори са най-ефективният гарант на демокрацията и като общество и институции трябва да работим за повишаването на доверието към този инструмент на правовата държава" - това заяви президентът Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), които са част от международна мисия за наблюдение на парламентарните избори у нас на 4 април.

Държавният глава отбеляза, че България е изправена пред предизвикателството за първи път да проведе избори в условията на епидемична обстановка и припомни, че във връзка с това е провел поредица от консултации с отговорните за изборния процес институции, здравните власти, парламентарно представените и извънпарламентарни партии, граждански организации и представители на българските общности зад граница, съобщиха от неговия прессекретариат.

"Целта на срещите беше предприемането на мерки както за гарантиране на здравето и изборните права на гражданите, така и честност, прозрачност и достъпност на изборния процес, за да се насърчи участието на гражданите", подчерта Радев.

По думите му легитимността на всеки избор се състои в масовия вот на гражданите, а доверието на обществото в следващия парламент и правителство е най-големият капитал за тях.

На срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с организацията и провеждането на изборите. Сред акцентите бяха създадените условия за това поставените под карантина граждани да могат да упражнят конституционното си право на глас, организирането на достатъчно мобилни избирателни секции, произтичащите затруднения при обработването на резултатите от едновременното гласуване с машини и с хартиени бюлетини, недопускането на висок процент невалидни бюлетини, отчитани при предишни избори у нас, дебатът за въвеждането на видеонаблюдение при преброяването на бюлетините и оформянето на изборните протоколи, както и потенциалът за въвеждане на дистанционно гласуване за българските граждани в чужбина.

Ръководителят на мисията наблюдатели Корийн Йонкър подчерта, че това е деветата мисия на ОССЕ за наблюдение на избори в България, която ще се ръководи в своята работа не от сравнения с проведени предишни избори у нас или с избори в други държави, а от стандартите и критериите на международната организация в тази област, се казва още в официалното съобщение.