По-тясно сътрудничество между Португалия и България, Европейският съюз и НАТО, както и конфликтът Русия-Украйна са темите, които португалската преса откроява при отразяването на работното посещение на българския държавен глава Румен Радев при колегата му Марселу Ребелу де Соуза.

Президентите на Португалия и България призоваха във вторник за по-тясно сътрудничество между двете страни в области като енергетиката и цифровия преход, които според тях "са станали по-належащи" с войната в Украйна, пише в. "Жорнал де нотисиаш".

"По време на третото официално посещение на българския президент в страна, която е близка "по приятелство", но се намира на другия край на Европа, Марселу Ребелу де Соуза не пожела да говори твърде много за "двустранните проблеми", защото смята, че сътрудничеството "се засилва" на няколко равнища - политическо, икономическо, културно и дипломатическо", отбелязва вестникът.

"Затова държавният глава предпочете да "говори повече за света" с Румен Радев, на първо място за войната в Украйна. За Марселу Ребелу де Соуза обаче конфликтът е и напомняне за енергийната зависимост на Европа".

"И двамата смятаме, че преходът в областта на енергетиката и цифровите технологии, които и без това бяха належащи, станаха още по належащи с оглед на ситуацията, в която се намираме заради войната в Украйна", посочи португалският президент, цитиран от изданието "Ренашенса", на съвместна пресконференция във фондация "Сералвиш".

Снимка: БТА

Румен Радев изрази съгласие с казаното от португалския си колега и потвърди желанието за "по-тясно сътрудничество" с Португалия по отношение на възобновяемите енергийни източници, тъй като страната е отбелязала големи успехи в тази област, пише "Жорнал де нотисиаш".

Третото официално посещение на Румен Радев, който днес е в Лисабон, за да посети Военната академия, акцентира повече върху Порто, тъй като Марселу Ребелу де Соуза смята, че това е град, който символизира "всички начини на живот и светоглед", общи за Португалия и България, отбелязва "Жорнал де нотисиаш".

Снимка: БТА

В. "Ишпресу" от своя страна акцентира върху изявленията на двамата президенти, че ЕС и НАТО трябва да действат в рамките на международните договори, дори ако предполагаемата употреба на химическо оръжие от Русия в Украйна се потвърди.

На журналистически въпрос за предполагаемото използване на химическо оръжие в Мариупол, Марселу Ребелу де Соуза отхвърли евентуална промяна в позицията на държавите от ЕС и НАТО по отношение на намесата във войната в Украйна. "Трябва ли нарушаването на хуманитарното право да накара ЕС и НАТО да променят позицията си? Отговорът е "не", заяви португалският държавен глава на съвместна пресконференция с българския си колега във фондация "Сералвиш" в първия ден от официалното посещение на българския му колега в Португалия, което започна във вторник в Порто.

Според Марселу "всичко, което поражда проблеми и несъответствие с международното право, особено хуманитарното, трябва да бъде разследвано от компетентните институции", но без да се поставят под въпрос "при никакви обстоятелства" ценностите, принципите и "правилата на европейските договори и тези, които управляват НАТО", посочва вестникът.

Снимка: БТА

"Макар да смята, че "използването на химическо оръжие е пълно нарушение на всички международни договори и че убийството на цивилни граждани по време на война е военно престъпление", президентът на Република България също призова за спазване на международните договори, като предупреди за последиците от намесата на НАТО на украинска територия.

"Намесата на НАТО е много деликатен въпрос поради големия риск от Трета световна война", заяви Румен Радев, като предупреди за "огромната тревога", че продължаващата война може да прерасне в ядрен конфликт".

Подобно на Марселу Ребелу де Соуза, Радев също призова да се разследват нарушенията на международните договори, за да се "сложи край на престъпните деяния", без обаче да се "разширява конфликтът", отбелязва вестникът.

"Президентът на Република България отиде още по-далеч от Марселу, като заяви, че след като истината бъде установена, "отговорните за варварските действия трябва да бъдат незабавно наказани". "Колкото повече са невинните жертви, толкова по-трудно ще се постигне мир", каза Румен Радев, цитиран от "Ишпресу".

Снимка: БТА

Както и на церемонията във вторник сутринта в кметството на Порто, на която кметът Руи Морейра връчи на госта ключовете на града, българският президент похвали приятелството между Португалия и България, като подчерта, че въпреки географското разстояние, което ги разделя, "разположени на двата края на Европа, то не им пречи да си сътрудничат и да мислят заедно за бъдещето на ЕС.

Вестникът цитира изявленията на Морейра и Радев по време на церемонията, че Португалия и България са изправени пред сериозното предизвикателство на демографията, застаряването на населението и емиграцията.

В информацията си за официалната церемония по посрещането на българския президент в Порто в. "Обсервадор" акцентира върху приветственото слово на кмета Руи Морейра, който изтъкна ценностите и общите черти, които въпреки разстоянието, разделящо двете страни, обединяват обществата им.

Морейра припомни също за усилията, положени за преминаване от тоталитарни режими към стабилни многопартийни парламентарни демокрации и описа България като "люлката на кирилицата" и "нация на толкова много добри интелектуалци".

Кметът на Порто изтъкна също, че най-голямото й предимство, подобно на националното, е "демократичният живот", и отбеляза, че България "се модернизира видимо, без да се отказва от своята идентичност", пише "Обсервадор".