Радев: Ако развием икономическо сътрудничество със Сингапур, посолство ще бъде следващ ход
Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора, заяви президентът
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в Сингапур президентът Румен Радев. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора. Тук има водещи специалисти в своите области, като започнем с финансите, информационните технологии, високите технологии, бизнеса, културата и спорта, коментира президентът, цитиран от БТА.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на БТА. През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В периода 1971 - 1973 г. в Сингапур е акредитиран българският посланик в Токио, a от 1974 г. до 1980 г. - посланикът на България в Индия. От 1980 г. до момента в Сингапур се акредитира посланикът на България в Индонезия. До 9 ноември 1989 г. посланикът на Сингапур в Москва е акредитиран и за България. Оттогава няма акредитиран посланик на Сингапур за България. Понастоящем Сингапур поддържа малък брой дипломатически представителства в чужбина и към момента няма акредитиран за България посланик. През 2022 г. са отбелязани 55 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Сингапур.
"Присъствието на България в Югоизточна Азия е ограничено - имаме посолства само в Джакарта и Ханой", отбеляза Румен Радев. "Изключително е важно, ако успеем да създадем директна авиолиния между Сингапур и София. Това ще бъде мощен тласък за развитие на нашите отношения. Има пряка връзка с въпроса, който задавате - един ден да имаме посолство тук. Но затова трябва да развием отношенията и тези 186 млн. долара стокообмен за миналата година да нараснат много повече", обясни държавният глава.
Относно мобилните консулски услуги президентът посочи, че вече има такава осигурена апаратура и остава да се придвижи въпроса за нейното транспортиране.
"Изпълнителната агенция за българите в чужбина работи с над 1000 сдружения и общности от 52 държави, но за това трябва да се изпълнят някои формални стъпки. Тук все още не е регистрирана такава общност и подадена като изискване към Изпълнителната агенция и аз се надявам това да стане в най-кратко време. Задължително е най-малкото държавата да помогне за неделното училище, но и за това трябва да се направи заявка", каза Радев. "По отношение на консулските услуги през последните години се развиват възможностите за онлайн подаване на заявления, така че да има само едно посещение в Консулството, за да се получат съответните документи", поясни президентът.
"Благодаря и за вашата отговорност, защото знам, че вие се обединявате и по време на избори и гласувате редовно, макар че напоследък ви се случва да гласувате доста редовно. Надявам се да направим така, че да не ходите чак толкова често на избори", каза Румен Радев. "Всички вие очаквате едно устойчиво, редовно правителство, което, освен с междупартийните и вътрешни проблеми, да се обърне с много по-голямо внимание и към българската общност в чужбина. Разчитаме на вас един ден да се върнете или децата да се върнат обратно в България, за да може този модел на просперираща икономика и социални отношения да се пренесе и в България", коментира Румен Радев.
Основният фактор за успеха на Сингапур е образованието, посочи президентът и добави, че през първите десет години от установяването на държавата тя отделя за образование 1/3 от бюджета си.
"В днешния глобален свят всеки има правото да избира къде да живее и работи. Много българи избраха други държава за своя втора родина и това е нормален процес във все по-задълбочаващата се глобализация", посочи Радев." Вчера проведох много ползотворни срещи с президента на Сингапур Тарман Шанмугаратнам, с министър-председателя Лорънс Уонг и с министъра на външните работи Вивиан Балакришнан, но за мен срещата с вас - българите в Сингапур, е най-вълнуващата", каза Радев. От 21 години български президент не е бил в Сингапур, отбеляза той. "Специално обърнахме внимание на тази страна, защото, убеден съм, задълбочаването на отношенията между България и Сингапур има много важно значение за развитието и на двете държави", каза президентът.
"Отношенията ни със Сингапур имат и друго не по-малко важно измерение, отколкото развитие на търговско, инвестиционно и икономическо партньорство - да разберем формулата на успеха на модела на Сингапур, като икономика и социално развитие, и да може да прилагаме някои от печелившите икономически стратегии", каза Радев вчера пред журналисти след срещите с президента и премиера на Сингапур.
"Прекрасно разбирам какво означава да успееш тук, в тази силно конкурентна среда, която привлича най-добрите специалисти от цял свят. Изключително се радвам на вашия успех, защото той не е просто ваш личен, а е и успех за България. С успехите, които постигате тук, сте най-добрия атестат за доверие в България. Това се отчита на всички нива. И в разговорите ми с президента и министър-председателя се гледа с голямо уважение и респект към нашата общност и вашите успехи", коментира Румен Радев.
В Сингапур президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и др. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство: на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.
Сингапур е с население от малко над шест милиона души. Територията на страната е 735 кв. км. Сингапур е парламентарна република. Държавен глава е президентът, избиран чрез преки избори за срок от шест години с право да бъде преизбиран неограничен брой пъти. Президентът Тарман Шанмугаратнам встъпва в длъжност на 14 септември 2023 г.
В Сингапур президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и др. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство: на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.