Путин: САЩ и техните съюзници от НАТО пренебрегнаха основните искания на Русия
Блинкън казал на Лавров, че сега е моментът Русия да изтегли войските си от границата с Украйна
Напрежението Русия-Украйна-НАТО не спира. Руският президент Владимир Путин заяви, че вече е ясно, че всички принципни руски искания са игнорирани и Русия не вижда те да са отчетени в отговора на Запада по предложенията за гаранциите за сигурност, в това число и ограничаване на разширяването на НАТО.
По време на пресконференция след 5-часова среща с унгарския премиер Виктор Орбан в Москва, Путин съобщи, че отговорът на Съединените щати внимателно се анализира.
"Ясно е, че САЩ и техните съюзници от НАТО пренебрегнаха основните искания на Русия в областта на сигурността", заяви Путин. "Трябва да бъдат намерени начини да бъде гарантирана сигурността на всички", каза още той и изрази надежда диалогът за Украйна да продължи.
"Различията между Русия и НАТО са значителни, но може да бъдат преодолени", коментира Орбан след срещата си с руския държавен глава.
Също днес държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза на руския си колега Сергей Лавров в телефонен разговор, че сега е моментът руските войски да се изтеглят от границата с Украйна, ако Москва не възнамерява да нахлуе, съобщи пред репортери високопоставен служител на Държавния департамент, цитиран от Ройтерс.
В телефонен разговор, продължил около 30 минути, Блинкън и Лавров разговаряли "професионално и доста откровено" на английски език, каза служителят, но добави, че не е имало пробив или споразумение и че Вашингтон не е видял никакви признаци за потенциална деескалация.
"Продължаваме да чуваме уверенията, че Русия не планира да нахлуе, но със сигурност всяко действие, което виждаме, говори друго, с продължаващото струпване на войски и тежки оръжия към границата", каза служителят, пожелал анонимност.
"Ако президентът Путин наистина не възнамерява да води война или да търси смяна на режима (в Киев), държавният секретар каза на външния министър Лавров, че сега е моментът да изтегли войските и тежкото въоръжение и да се ангажира със съществен диалог... който може да укрепи колективната европейска сигурност", заяви служителят.
Русия е струпала над 100 000 войници в близост до украинските граници и отрича плановете си за нахлуване - действие, което ако бъде предприето, ще предизвика тежки санкции от страна на САЩ и съюзниците им.
Миналата седмица Западът официално отхвърли руските искания за забрана на Украйна да се присъедини към НАТО и да изтегли силите на НАТО от Източна Европа, като същевременно изрази готовност да разговаря за контрол на въоръженията и мерки за укрепване на доверието.
Официалният представител на Вашингтон също така заяви, че Лавров е изяснил в разговора си с Блинкън, че писмото, което Лавров е изпратил до Съединените щати и други страни в понеделник "не е техен официален отговор". "(Официалният) отговор ще трябва да се отправи към президента Путин, след това той ще го изпрати на нас", каза служителят. "След като го получим, тогава секретарят и министърът се съгласиха, че те трябва да разговарят отново за следващите стъпки в процеса".