Прокуратурата: Няма достатъчно доказателства за обвинения към тримата от ГЕРБ (видео)
СГП е получила нови материали от МВР около 20.30, когато задържаните вече са били освободени
Засега няма основания за повдигане на обвинения на тримата задържани политици от ГЕРБ, стана ясно от извънредно изявление на Софийска градска прокуратура, минути след пускането от ареста на лидера на ГЕРБ и двамата му съпартийци Севделина Арнаудова и Владислав Горанов.
Още по темата
"Евентуално повдигане на обвинение в този момент би било в нарушение на закона", заяви говорителят й Десислава Петрова. "Няма пречка в по-нататъшния ход на разследването и събирането на достатъчно обвинителни доказателства този извод да бъде променен", добави говорителят на СГП.
"Наблюдаващите прокурори са преценили, че доказателствата към този момент не са достатъчни да се изведе обосновано предположение, че което и да е от трите лица - Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова са извършили престъпление", каза прокурор Десислава Петрова.
По думите й МВР не е поискало от прокуратурата да повдигне обвинения, от вътрешното министерство обаче съобщиха точно обратното в официално съобщение до медиите.
По-рано тази вечер Борисов, Горанов и Арнаудова бяха освободени от полицията, след като бяха задържани снощи за 24 часа.
От прокуратурата добавиха, че според наблюдаващите прокурори досъдебното производство не е докладвано в неговата цялост, като в 20:30 часа тази вечер са постъпили допълнителни материали, които ще са обект на анализ. Както и че прокурорите очакват евентуално постъпване и на други налични в МВР материали.
Говорителят на градската прокуратура разказа, че по образуваното досъдебно производство за изнудване са били разпитани над шестима свидетели, сред които и премиерът Кирил Петков. С неговия разпит е било образувано досъдебното производство от МВР. Според прокуратурата в него той разказва за публична среща с европейския прокурор Лаура Кьовеши на 16 март т.г., на която са разговаряли за казуса, свързан с публичните твърдения на Васил Божков, че е бил изнудван от Борисов, Горанов и Арнаудова.
Показанията на Петков възпроизвеждат тези медийно известни твърдения, без да ги конкретизират или допълнят с нови обстоятелства, самият Васил Божков не е разпитван в качеството на свидетел по делото, добави прокурор Петрова.
Според прокуратурата разпитани са служител в търговско дружество на Васил Божков, който свидетелства, че Васил Божков се е познавал с Бойко Борисов и Владислав Горанов и е провеждал срещи и с двамата. Свидетелят подчертава, че той лично не е присъствал на нито една от тези срещи. В показанията на посочения свидетел е налице информация, че Васил Божков е разполагал със значителни лични парични средства, но не му е споделял за какво ги е разходвал, нито пък да е бил изнудван.
Разпитан е управител на дружества на Васил Божков, който дава подробни сведения за начина, по който Васил Божков е оперирал с фирмените финанси. Свидетелят изрично заявява, че никога не му е възлагано да посещава държавни институции с цел носене на парични средства, както и че никога не е придружавал г-н Божков при посещенията му в Министерството на финансите и държавната комисия по хазарта.
Като свидетел е разпитан служител на Министерство на финансите, който дава сведения за срещи между Владислав Горанов и Васил Божков в кабинета на министъра. Свидетелят изрично сочи, че Васил Божков винаги е идвал само с пура в ръцете. Не е носил торби, пликове или друг багаж.
Като свидетел е разпитан бивш народен представител, член на Бюджетната комисия в парламента, който дава сведения относно обсъждането на промени в Закона за хазарта. Този свидетел сочи г-жа Менда Стоянова като свой политически опонент, който не е подкрепил неговите законодателни предложения и изразява лично предположение, че това е в резултат на влияние на Васил Божков, Бойко Борисов и Владислав Горанов, посочиха от прокуратурата.
Разпитан като свидетел е бивш съдружник на Васил Божков, който заявява, че Васил Божков се е срещал многократно с Бойко Борисов и Владислав Горанов, уточнявайки, че той не е присъствал на тези срещи. Свидетелят добавя, че Васил Божков не му е споделял в каква връзка са били срещите и допълва, че Божков често е взимал пликове с пари в себе си преди посещенията. Няма информация обаче какво се е случвало с тези пари.
Прокуратурата допълни, че според тях действията по разследването са опорочени и не са извършени от компетентен орган, трябвало е да се извършат от следовател, тъй като става дума за две лица - членове на Министерски съвет към момента на извършване на евентуални престъпления. МВР са знаели това, а не са уведомили прокуратурата, допълни прокурор Петрова.
Отделно от това СГП счита, че в конкретния случай не е била налице и неотложност, която да позволи разследващ орган да образува досъдебно производство. Според константната практика на съда, както и наказателнопроцесуалната доктрина неотложни са тези случаи, при които следва определени доказателства да бъдат незабавно фиксирани, събрани и запазени, за да не бъдат загубени.
В настоящата ситуация полицейските органи са водели проверка в продължение на няколко месеца, при това във връзка с информация, изнесена в медийното пространство от години. Твърди се, че самото деяние, за което е започнато досъдебното производство, е било осъществено преди повече от две години.
Минути преди изявлението на прокуратурата от МВР съобщиха, че са поискали да бъде повдигнато обвинение и на тримата задържани.
Всички материали по образуваното досъдебно производство са предадени в деловодството на прокуратурата днес в 13:30 часа след отказ на наблюдаващия прокурор да се докладват лично от разследващия полицай. В тях е направено искане за повдигане на обвинение и на тримата задържани, твърдят оттам, докато от обвинението казват, че последните материали са пристигнали в 20.30 часа.
В предадените на прокуратурата материали се съдържат и протоколите, в които са описани и веществените доказателства, приобщени към досъдебното производство. След няколко часа наблюдаващият прокурор е извикал разследващите полицаи, като те са стояли до 17:30 часа в коридора на прокуратурата, казват от МВР.
Тогава е изискано от тях да донесат и самите веществени доказателства. От веществените доказателства към настоящия момент не зависи произнасянето на прокурора относно повдигането на обвинение или удължаване на 72-часова мярка за задържане. Всички съотносими материали за произнасяне на прокуратурата са били предадени своевременно, посочват от вътрешното ведомство.