Министърът на културата Мариан Бачев заменя Валерия Кардашевска с дългогодишната продуцентка на Слави Трифонов Диана Младенова, която става началник на политическия кабинет в Министерство на културата. Самият Бачев бил поканен за поста лично от лидера на ИТН.

Той потвърди, че се е разделил с началничката на кабинета си Кардашевска, която прекара в неговия екип само две седмици и бе освободена от МК в петък. Мотивите за изненадващата рокада останаха тайна и дори служителите във ведомството бяха изненадани от този ход.

Министърът обясни, че тя била много ангажирана като преподавател. Кардашевска, която е бивш шеф на политическия кабинет на ексминистъра на отбраната Николай Ненчев, преподава от доста време сценична реч в НАТФИЗ.

Бачев обясни, че той е в чудесни отношения с нея, но доц. Кардашевска има ангажимент към театралната академия. По неофициална информация двамата даже са състуденти и са били в един клас в НАТФИЗ при проф. Сейкова.

"Аз вече си имам началник на кабинет, с когото работим заедно, и в понеделник вече ще бъде официално на работа. И това е Диана Младенова, която е с изключителен административен опит", каза министърът на културата в първото си телевизионно интервю в бТВ.

И не спести суперлативи, както и че й има голямо доверие за строгия надзор над това къде отиват парите за култура.

"Тя е човекът, който знае всеки договор и всяко число как върви. Така че това е много важен човек за мен. Тя има административен опит и е човек, на когото мога да имам доверие.

Строгото куче в Министерство на културата ще съм аз, но тя ще е човекът, който ще ми предлага всички неща, които имат да се подписват, много добре прегледани, за да няма проблеми с недоразумение от всякакъв финансов и юридически характер", каза той.

Попитан "защо скандалите, свързани с източването на пари от театрите, още не са стихнали, и защо е уволнил преди няколко дни директора на театъра в Пазарджик Григор Антонов", министър Бачев припомни, че системата, която в момента е за финансиране на театрите, беше създадена преди около десетина години и тогава може би тя е вършела работа, но тази методика, по която се финансират сценичните изкуства, очевидно вече не работи толкова добре.

"И се получава, че тези, които работят повече, след това са на по-голям минус, или има една такава несправедливост и парадокс, защото няма предвидимост, защото в края годината, на последното тримесечие, театрите не знаят с какво разполагат и продължават да харчат с темповете, с които са харчили", обясни министърът, цитиран от БТА.

Той добави, че "театрите е трябвало да бъдат уведомени, това не се е случило по административни причини и се е получил този вакуум".

Попитан дали ще предложи нов начин на финансиране на театрите, министърът на културата каза, че вече е имал няколко срещи с работодателските организации и със синдикатите, и са на едно мнение по тази тема, но това едва ли ще може да стане с бюджета за 2025 г.

"Заложили сме допълнително финансиране, надявам се с министър Петкова да успея да вдигна бюджета от 0,5 на 0,6, за да може да няма сътресения, защото ще работим още по старата система", обясни министърът. Той увери, че се затяга контролът от страна на министерството, свързан с изразходването на средства и това е по закон.