Комисията по енергетика в парламента прие на първото си заседание проект за процедурни правила за избор на председател и двама членове на КЕВР, тъй като сегашните са с отдавна изтекъл мандат. Това е първа крачка към промените в регулаторите и тя идва по-рано, отколкото се предвиждаше в споразумението между управляващите партии. 

Освен това управляващите от ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" са задвижили процедурата по попълване на състава на Сметната палата с двама нови заместник-председатели и двама членове. Това става ясно от програмата за утрешното заседание на комисията по бюджет и финанси в парламента, в която е предвидено да се разгледат правилата за попълването на длъжностите.

Какво приеха и какво не депутатите от енергийната комисия

"Ние ще бъдем първата комисия, която ще стартира процедурни правила за попълване на регулаторите. Знаем, че в много регулатори има подобни проблеми", заяви Делян Добрев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

Венко Сабрутев от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" предложи приемането на правилата да се отложи за следващото заседание, тъй като те са с обем от 11 страници и депутатите са ги получили едва 5 минути преди началото на заседанието. Предложението обаче не бе прието.

Председателят на комисията Павела Митова предложи да се направи почивка, за да може да се запознаят с процедурните правила, но това също не се случи.

Не беше разгледан и Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, внесен от Кирил Петков и група народни представители.

Не бе прието и предложението на Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната - Демократична България" за включване на точка за енергийната бедност.

Предложението на Станислав Анастасов от ПГ на "ДПС - Ново начало", който настояваше да бъде отменено решението на Комисията за енергийно и водно регулиране относно повишаването на цената на електроенергията от 1 януари, докато не бъдат избрани нов председател и членове на регулатора, също не бе прието.

По-рано Комисията по енергетика одобри вътрешните си правила за работа, както и Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, внесен от Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев и Рамадан Аталай.

"Ние ще бъдем първата комисия, която ще стартира процедурни правила за попълване на регулаторите", коментира Делян Добрев от ГЕРБ-СДС

Снимка: БТА

Законопроектът предвижда разширяване на обхвата на биогоривата, използвани при смесването на горивата за бензинови двигатели от нефтен произход след 1 март 2025 г. Освен с биоетанол, смесването ще може да се извършва и с етери, произведени от биомаса. С това се урежда проблемът с доставките на горива.

Комисията прие и предложението на Делян Добрев за отпадане на отлагането на либерализацията за битовите потребители от дневния ред, докато не бъдат получени анализите от Министерството на енергетиката.

Мандатът на Иван Иванов изтече преди 5 години

Мандатът на Иван Иванов начело на КЕВР изтече през през 2020 г. Две години по-късно парламентът избра нов председател - Станислав Тодоров, който бе представител на тогавашните управляващи "Продължаваме промяната". Неговият избор обаче бе оспорен от група депутати от ГЕРБ, начело с Делян Добрев, пред Конституционния съд.

Мотивът беше, че в хода на процедурата са били променени правилата за избора, за да съответстват на номинираните. Така няколко месеца по-късно назначението на Тодоров бе обявено за незаконно и се наложи начело на регулатора да се върне Иван Иванов, което беше и единствената законова опция. Председателят на КЕВР няма заместник, който може да изпълнява функциите му при необходимост.

Освен Иванов с изтекли мандати са и Пенка Трендафилова, която е единият от водните комисари, и Александър Йорданов - с ресор енергетика. Двамата са в състава на комисията от 2018 г. Трендафилова бе представител на "Воля", а Йорданов - на Патриотичния фронт, които тогава бяха партньори на ГЕРБ в управлението.

Ускоряване на смените в енергийния регулатор

Според подписания от ГЕРБ, ИТН и БСП документ за съвместно управление, подкрепен и от ДПС на Ахмед Доган, въпросът с попълването на регулаторите обаче следва друг график. В документа, подписан от управляващото мнозинство на 15 януари, е записано, че:

"В срок до 30 дни от подписване на настоящото споразумение страните изготвят и подписват хронограма за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изтекъл мандат следва да бъдат попълнени в рамките на 1 година от подписването на настоящото споразумение".

Освен това коалиционно споразумение гласи също, че: "Приоритетни органи, чието попълване започва непосредствено след приемане на хронограмата са: Висш съдебен съвет, Инспекторат към Висшия съдебен съвет, Омбудсман, Комисия за противодействие на корупцията, Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество, Сметна палата".

Снимка: БТА

Това означава, че процедурите за КЕВР би трябвало да започнат, след като са попълнени ВСС, ИВСС, КПК, КОНП и има избран омбудсман.

Записано е също, че "страните ще предложат методика, която ще надгради парламентарната практика за подготовка за избор на членове на органите, които изцяло и частично се избират от Народното събрание". Надграждането следва да е такова:

"1. ще се предвиди отделна проверка за интегритет, предхождаща проверката за наличие на изискуемите професионални качества в ресорна комисия на Народното събрание.
2. сроковете за провеждане на тези процедури ще бъдат достатъчни, за да гарантират задълбоченост на всички проверки и изслушвания и реално обществено участие".

В приетите днес правила проверка за интегритет не е предвидена, а сроковете останаха каквито са досега.

Снимка: БТА

ИЗБРАНО