Австрийски вестник за България: Един окалян президент и кризата след 1989 г.
24 години след промяната от 1989 г. българите поставят под въпрос младата си демокрация, а президентът Росен Плевнелиев стои зад уличните протести, които настояват за обновяване на държавата, докато неговите противници се ровят в миналото му на предприемач.
Кореспондентът на изданието в София Маркус Бернат отбелязва, че с момчешкото излъчване на бившия строителен предприемач, получил министерски пост и станал държавен глава, е приключено.
"49-годишният Плевнелиев, изнервен от политиците и медиите, които водят кампания срещу него, изглежда упорит. Дори най-невинната му протоколна проява се превръща в сигнал за битка", пише авторът.
Той описва публикациите за предполагаемите офшорни фирми и олигархични връзки на президента и отбелязва, че рейтингът му непрекъснато пада.
Изданието обаче отбелязва и коментара на журналиста Иван Бедров, че президентът е "единственият нормален човек" в общата картина, както и изказването на социолога Боряна Димитрова, че "президентът и хората вървят в една посока".
"Щандард" информира, че протести в България има още от януари, но докато демонстрациите в началото на годината са били срещу мизерията и монополите, от юни насам протестът е насочен срещу политическата система и за повече морал и прозрачност.
В придружаващ материал австрийският вестник отбелязва, че наблюдателите съзират политическа ос между президента Плевнелиев, "издателя олигарх" Иво Прокопиев и влиятелната предприемачка Цветелина Бориславова. "Щандард" твърди, че президентът е помогнал за създаването на новата политическа сила "Реформаторски блок", която има подкрепата на медиите на Прокопиев.
Другата политическа ос в България, според автора, е между банкера Цветан Василев, медийния магнат Делян Пеевски и основателя на ДПС Ахмед Доган.
"Бившият премиер Бойко Борисов изглежда изолиран", коментира още изданието.
Вестникът отбелязва, че правителството разчита на парламентарната подкрепа на дясноекстремистката партия "Атака" и посочва, че обединяващият фактор между "Атака", БСП и ДПС е противопоставянето срещу Борисов.
Според "Щандард" един от възможните сценарии за развитие на ситуацията са предсрочни избори през май догодина заедно с европейските.