Много вероятно е голяма част от екипа на Димитър Главчев да остане в бъдещия нов служебен кабинет, предложи преподавателят по конституционно право проф. д-р Пламен Киров. Пред БНТ той коментира, че "имената на някои от министрите досега ние не ги чухме, може и да не ги чуем още три месеца". Според него обаче в лицето на Главчев сме "загубили опитен човек". 

"Като че ли интригата се завърта единствено около фигурата на служебния министър на вътрешните работи, който организира и провежда изборите", коментира проф. д-р Киров. 

Според него кандидатът за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева ще води много сходна политика с тази на Димитър Главчев. 

"Президентът беше изправен до стената в предишния случай, когато трябваше да се назначава служебно правителство, единствено Димитър Главчев прие. Сега имаше уклончиви отговори от двама-трима, той се спря на Горица Грънчарова-Кожарева. Тя е подчинена на Димитър Главчев на Сметната палата, не мисля, че тя би могла да провежда много по-различна политика от тази на Димитър Главчев", коментира още преподавателят по конституционно право.

Според него "в този смисъл загубихме опитен човек, защото четири месеца Главчев беше служебен министър-председател. Сега ще видим как жена ще се справи. Жените се справят не по-зле от мъжете, поне това, което сме видели в миналото", допълни професорът.

В друго свое интервю проф. д-р Киров заяви, че президентът "не би могъл да окаже влияние върху избора на министри. "Той не може да наложи на кандидата за служебен министър-председател когото и да било за министър. Президентът назначава служебното правителство по предложение на кандидата за премиер, обвързан е от екипа, подбран от кандидата", припомни той пред "24 часа". 

Попитан какво следва, ако президентът не одобри някого от министрите, професорът обясни, че тогава държавният глава може да откаже да издаде указ на цялото правителство. 

"Но тогава ще се получи патова ситуация. Завързва се възел. От друга страна може да води политически разговори с политическите сили. Той и по конституция е задължен да проведе консултации. Тези разговори, които се правят, са чисто политически. Конституционната процедура трябва да е такава, че от всяка ситуация да има изход. С последните промени в Основния закон се получи така, че процедурата може да върви и в един момент да спре и да сме в патова ситуация", обясни проф. д-р Киров. 

ИЗБРАНО