Пендаровски: Риториката на Кирил Петков е като на Нелсън Мандела спрямо кабинета на Борисов
Оглавяваната от Теодора Генчовска българска делегация поднесе цветя пред тленните останки на Гоце Делчев
Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски определи като акт на добра воля днешното съвместно честване на на 150-ата годишнина от рождението на Гоце Делчевв в България и в РСМ.
Той не вижда проблем в това, че някой от съседите на неговата страна изпитва пиетет към един от "основополагащите камъни на нашата държавност", без оглед на това има ли или не формално решение за съвместно честване на личността и делото на Гоце Делчев. В условия, когато комисията /по историческите и образователните въпроси/ още не е стигнала до обща формулировка, това е акт на добра воля от двете страни, който ще помогне за намаляване на напрежението, последвало след българското вето, каза президентът на Пендаровски, цитиран от ТВ 21.
Така той отговори на журналистически въпрос какво мисли за това, че българска и македонска делегация полагат цветя на гроба на Гоце Делчев.
Според него изявленията на българския премиер Кирил Петков сега могат да се сравнят с реториката на Нелсън Мандела спрямо "вредните" по думите му, изявления на министри от кабинета на Бойко Борисов.
"Поведението на Кирил Петров не е обидно. Той не използва една риторика, която ние помним от ежедневието и беше стандартно използвана, по-специално от някои министри от предишното българско правителство", изтъкна държавният глава на РС Македония.
"Искрено да Ви кажа това, което чувам през последните седмици от Кирил Петков, откакто той е премиер, все едно говори Мандела. Ако го сравните с това, което говореха някои министри от предишното правителство на Борисов, когато всекидневно имаше обиди към нас и като нация", каза Пендаровски.
Пендаровски говори преди да открие изложбата "150 години от рождението на Гоце Делчев /1872-2022"/, организирана от Държавния архив на Северна Македония под негово покровителство в Музея на македонската борба.
По-рано във фейсбук профила на правителството премиерът Кирил Петков написа:
"Българският революционер Гоце Делчев е неразделна част от нашата обща история с народа на Северна Македония. Той е една от личностите, които карат и двата народа да се гордеят".
"Решението дали българите да бъдат вписани в македонската конституция ще бъде самостоятелно решение на македонските институции, каза Пендаровски. "Намеса е всяко искане, което идва отвън в нашата правна и политическа система /.../. Българите в Северна Македония са и наши граждани. Ако решим, че е добре да ги включим в конституцията, ще ги включим, но това ще бъде наше автономно, самостоятелно решение на македонските институции", каза още Стево Пендаровски.
Според него срещата му с представители на ОМО "Илинден"-Пирин изобщо не отива против Договора за добросъседство от 2017 г.
Той отново повтори, че неговата среща с ОМО "Илинден Пирин" не е срещу Договора за добросъседство и приятелство, подписан между двете държави на 1-ви август 2017 г.
По отношение на обявеното от ВМРО-ДПМНЕ намерение да внесе специална декларация за Гоце Делчев в парламента, Пендаровски смята, че това не е необходимо и в тази насока е достатъчна декларацията за червените линии, подкрепена от всички партии в парламента, и която е "ключова за защита на идентичността, която обхваща и Гоце Делчев".
Запитан за освиркването, с което бе посрещнат днес от група граждани, събрали се пред църквата "Свети Спас" (където е гробът на Гоце Делчев), държавният глава каза, че в една демократична държава е нормално гражданите да изразяват недоволство.
Стево Пендаровски самостоятелно положи венец и се поклони на гроба на Гоце Делчев. След него почит отдадоха и от правителството, което бе представено от вицепремиера Артан Груби, министъра на транспорта и съобщенията Благой Бочварски и заместник министъра на информационното общество Александър Байдевски.
Българската делегация, водена от външния министър Теодора Генчовска и българския посланик в Република Северна Македония Ангел Ангелов, също поднесоха цветя пред каменния саркофаг, в който са тленните останки на героя.
Представители на правителствата на България и Северна Македония положиха венци на гроба на Гоце Делчев в двора на църквата "Свети Спас" в Скопие, в рамките на честванията на 150-ата годишнина от рождението му. В българската делегация участваха още заместник-министър Велислава Петрова, заместник-министърът на културата Юрий Вълковски и председателят на парламентарната комисия по културата и медиите Тошко Йорданов, евродепутатът Илхан Кючюк. Северна Македония бе представена от министъра на културата Бисера Костадиновска-Стойчевска и заместник-министърът на външните работи Фатмире Исаки.
От македонска страна присъства министърът на културата и заместник-министърът на външните работи Фатмире Исаки, тъй като Буяр Османи и премиерът Димитър Ковачевски са в Брюксел.
Теодора Генчовска, министър на външните работи и българският посланик в Република Северна Македония Ангел Ангеловв.
Македонските медии отбелязват, че това е третото съвместно честване от България и Северна Македония. Пред църквата "Свети Спас" има видимо увеличено полицейско присъствие.
Около църквата "Свети Спас", където е гробът на революционера, има засилено полицейско присъствие. По-рано се появиха публикации за готвени провокации по време на съвместното честване, но обстановката е спокойна.
Българският президентът Румен Радев и премиерът Кирил Петков ще се присъединят към честванията в Благоевград по-късно следобед.