Референдумът ще е с ”ядрен” въпрос без ”Белене”
След няколко часа дебати мнозинството в парламента реши да се проведе референдум, на който ще бъде зададен въпросът, формулиран от ГЕРБ - „Да се развива ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала".
В гласуването участваха 113 депутати - "за" бяха 106, 7 се обявиха "против", нямаше въздържали се. 98 депутати от ГЕРБ подкрепиха така формулирания въпрос, от "Атака" само един беше против, а от Синята коалиция - петима не подкрепиха решението. Осем независими депутати бяха "за", един - против. Социалистите и ДПС не гласуваха.
От левицата възразиха, че председателят на парламента Цецка Цачева не подложи на гласуване оригиналния въпрос на подписката. Тя обаче обясни, че процедурата е такава, че се гласува предложеното проекторешение от правната комисия. В нея, с гласовете на ГЕРБ, от окончателния въпрос беше извадено "площадка Белене".
Не бива гражданската инициатива за референдум да бъде яхвана по такъв груб начин от която и да е партия или от самостоятелни политически единици, каза по време на дебатите депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия Искра Фидосова. „Върховенството на гражданите, на Конституцията и на закона е над всичко. Референдумът трябва да се проведе с въпрос, който е ясен и кратък”, заяви тя, цитирана от "Фокус".
Фидосова попита депутата от левицата Янаки Стоилов какви са истинските мотиви за провеждане на референдум.
„Още с мотивите за референдум се опитвате да манипулирате българските граждани и да черпите политически дивиденти. Как ще осигурите възможност на българските граждани равен достъп до информация, ако във въпроса остане площадка „Белене”?", попита тя.
Въпросът е хамлетовски – „to be or not to be”, каза по-рано Стоилов.
Той коментира, че с редакцията на въпроса управляващите се опитват да скрият информация така, както някои фирми правят това с дребен шрифт. „При вас даже няма дребен шрифт. Трябва да използваме симпатично мастило, за да разберем истинския въпрос”, каза депутатът.
Как гражданите ще получат достъп до договорите за АЕЦ „Белене”, попита обаче Фидосова. Тя илюстрира противоречието в зададения от БСП въпрос със следното сравнение: „Искате ли да си построите къща на Малдивите, г-н Стоилов? Вероятно ще отговорите - да, но ако ви кажем за 10 млн. лв., вие ще се откажете”.
Депутатите от БСП започнаха да ръкопляскат и да се смеят по време на изказването на Фидосова. Преди дни тя каза, че "няма такъв термин - атомна, не знам колегите юристи от БСП откъде са го взели. Не знам какви атоми им плуват в главата". Тогава социалистите я нарекоха Мария Кюри.
След като за пореден път обоснова необходимостта от построяване на АЕЦ "Белене", днес лидерът на БСП Сергей Станишев попита - има ли разлика между двете изречения: „Иван иска да се ожени за Мария” и „Иван иска да се ожени”. Разбира се, че има, посочи той.
"Сън не ги лови управляващите от няколко месеца. Чудите се как с всякакви завои да избягате от истинския референдум", коментира Станишев и обвини министъра на енергетиката Делян Добрев, че страхливо е избягал от парламента, където по-рано днес премиерът му поръча да отиде.
"БСП ще се съобрази с волята на българските граждани на предстоящия референдум и след изборите ще я реализираме", закани се лидерът на левицата.
Синята коалиция е против референдума за АЕЦ „Белене”, каза пък съпредседателят на коалицията и лидер на ДСБ Иван Костов, цитиран от "Фокус". Той заяви, че още в мотивите за референдум има невярна информация.
За 117 години ще се откупи инвестицията в АЕЦ „Белене”, каза още той като се опря на доклад на независимия консултант HSBC. „С колко се каните да повишите цената на тока, за да се откупи инвестицията от над 10 милиарда евро?”, попита Костов.
В Инициативния комитет "Аз съм за АЕЦ Белене, а ти" е взето решение за започване на протести след гласуването в парламента, което промени въпроса за референдума, заяви по-късно днес Спас Колев от комитета, цитиран от БГНЕС. В понеделник ще бъде обявена датата.