Първан Симеонов обясни защо Радев не покани "ДПС - Ново начало" на консултации
Радев е в синхрон с част от политическите сили. Те се скупчиха зад него, след като му отнеха правомощията през Конституцията, каза социологът
Румен Радев отказа да покани на консултации "ДПС - Ново начало" с което казва: "Аз не ви броя за легитимни." Той съзнателно ескалира това, защото въпросът за честността на изборите и оттам легитимността на парламента, е същностен. Радев е в синхрон с част от политическите сили. Те се скупчиха зад него, при това, след като му отнеха правомощия през Конституцията. Това каза социологът Първан Симеонов в "Денят на живо" по NOVA NEWS
"Махалото се връща към Радев. Това има своите предизвикателства. Едното е свръхочакванията, които има към него в средносрочен план. Второто е - не е ли това партийно. И третото е самата конституционност. На Радев не му остава чак толкова много време от момента, в който ще трябва да стане партиен. Създала се е ниша - сериозна и плодотворна, в която политическата логика казва, че той рано или късно ще трябва да влезе", посочи социологът. Той смята още, че обратното броене е започнало, но Радев не бърза.
По думите му от известно време насам Бойко Борисов "далеч не звучи толкова остро спрямо Радев, както звучеше навремето". "Ако полюсите са Радев и Пеевски, то Борисов, в типичния си стил, иска да е някъде в средата", каза социологът. И допълни, че "ПП-ДБ волно или неволно отидоха към полюса Радев".
"Демократична България" се опитват да разкажат, че ПП се договорят с "Възраждане". Не съм сигурен доколко ПП успяват да разсеят тези съмнения. ДБ разчитат на Изток - Запад разделението, а ПП на корупция - антикорупция", коментира социологът. Той посочи, че тъй като войната се "превърна в нещо като фон", а казусът "статукво - промяна" леко крушира", тези две оси са се уравновесили. "Двете части се опитват да наклонят в различните посоки и демократичната общност може да се разпадне. Това е мечтата на Борисов, а който остане с него, ще трябва да се прости с електората си, който ще отиде в другата посока", каза още Симеонов.
Социологът смята, че изборът на Наталия Киселова за председател на Народното събрание означава служебен премиер, друг начин на броене и охрана на изборите. "Тогава може да се окаже по-лесно съставянето на правителство", смята Симеонов. "Киселова е потенциалният гейм чейнджър", допълни той.
Според него има и друга хипотеза: "ДБ едва траят ПП. Сигурно в главите на много хора от ДБ минава "не е ли време да се отървем от тези и да изпълним стария си инстинкт отново да сме заедно с Борисов". Това не е изключено и тогава може да има правителство. След което част от хората от ПП могат да се присъединят и да има кабинет".
Социологът коментира искания имунитет на Кирил Петков така: "Подозирам, че този сюжет предстои, затова нека не го коментираме на този етап, а да го наблюдаваме."