Парламентът започна работа от втори опит
В 9 часа ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН не се регистрираха, с което не се събра и необходимият кворум от 121 депутати
Депутатите в Народното събрание започнаха работа от втори опит днес, след като в 9 часа, когато трябва да бъде открито пленарното заседание, нямаше кворум.
Тогава в залата се регистрираха 112 депутати при необходими минимум от 121 народни представители, след като ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН бойкотираха кворума.
Временният председателстващ от ПП Мирослав Иванов обяви 30-минутна почивка.
В 9:30 часа депутатите направиха втори опит, който се оказа успешен - регистрираните народни представители бяха 158 и Иванов откри днешното пленарно заседание.
Ден по-рано ГЕРБ-СДС обявиха, че няма да осигуряват кворума в пленарната зала, но ще влязат, ако се стигне до гласуване на кабинета на Асен Василев.
Днес депутатите трябва да обсъждат на първо четене промени в Закона за ДДС, с които поетапно се завишава минималният праг на облагаемия годишен оборот от 50 хил. лв. на 100 хил. лв. от 1 януари догодина, съответно на 166 хил. лв. от началото на 2024 г.
Заседанието започна с декларация на Любомир Каримански от ИТН.
Управляващите политически сили години наред не си дават сметка, че погубват най-важната, безценна и незаменима стойност в обществото - доверието, каза Каримански от името на парламентарната група, цитиран от БТА.
Той коментира, че по-голямото обществено доверие подобрява спазването на разпоредбите и събирането на данъците. Доверието също така дава увереност на потребителите и инвеститорите, което е от решаващо значение за създаването на работни места и функционирането на икономиките в по-широк план, отбеляза Каримански.
Депутатът от ПГ на ИТН заяви, че уроците от миналото не са научени. Той припомни, че когато партията с лидер Иван Костов е спечелила голяма подкрепа и мнозинство, всички са си мислели, че ще управлява два мандата.
"Когато дойде Негово величество цар Симеон Втори с толкова ентусиазъм и желание отново за реформи, справяне с бедността и догонване на средноевропейския начин на живот, той имаше отново всички ресурси, но втори мандат не достигна", припомни още Каримански.
Той посочи, че след това е последвала "10-годишна кома" до днес, когато, по думите му, надеждата е била поставена в "прекрасна маркетингова опаковка" за бърз икономически растеж, реформа в правосъдната система, нулева толерантност към корупцията, превръщане на България в световен финансов хъб.
Каримански заключи, че е "цинично" как през годините политическата класа в България е оставила доверието на хората "да изтече в канала".