Отнемане на тротинетки и нови забранени зони обсъждат в Плевен след смъртта на ученик
16-годишното момче издъхна в УМБАЛ "Д-р Георги Странски", след като падна от електрическа тротинетка
В Плевен се обсъжда да се задържат временно електрическите тротинетки на нарушителите, които ги управляват в забранените за това зони в града и в разрез с правилата. Това съобщи на пресконференция председателят на Общинския съвет (ОбС) в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, цитиран от БТА.
Още по темата
Брифингът бе свикан след смъртта на тийнейджъра, паднал от тротинетка на 27 август около 20:40 часа вечерта. По първоначални данни инцидентът е настъпил заради неравности на пътя след ремонтни дейности на улица в квартал "Дружба". Полицията е получила информация за случая от тел. 112 за регистриран медицински инцидент.
Ученикът бил транспортиран веднага в УМБАЛ "Д-р Георги Странски", като е установено, че той е с тежка черепно-мозъчна травма. Въпреки усилията на лекарите момчето е издъхнало.
Малкодански добави, че къде и как могат да се управляват електрически тротинетки в Плевен е посочено в Наредба №3 за обществения ред при използване на пътни превозни средства на територията на община Плевен. В нея се регламентира основно движението на тротинетките в пешеходните зони и централна градска част. Когато такъв вид индивидуално електрическо превозно средство, се движи по пътната мрежа, за него важат нормите на Закона за движение по пътищата и подлежи на санкции от органите на КАТ, коментира председателят на ОбС.
По думите му наредбата, която е в сила за община Плевен, е една от най-рестриктивните в страната като с нея напълно се забранява движението на електрически тротинетки в пешеходните зони, както и по алеите в парк "Кайлъка". Предвидените глоби за неспазване на разпоредбите са от 100 до 500 лв.
Проблемът обаче е, че тези тротинетки в пешеходните зони се управляват най-вече от деца. Когато такова дете бъде спряно, трябва да се изчака да дойде родител, за да се състави акт, обясни доц. д-р Малкодански.
Той припомни, че вече са проведени акции срещу нарушителите на наредбата, поставени са забранителни знаци, общински инспектори патрулират съвместно с полицаи.
Кметът д-р Валентин Христов е внесъл предложение към местата, където е забранено да се управляват тротинетки, да се включи и площад "Свободата". Обсъжда се и тези превозни средства да се задържат временно като веществено доказателство до плащане на глоба. Такава възможност има съгласно Закона за движение по пътищата, а с промяната в Наредба №3 това ще може да се прави и от общинските инспектори, коментира доц. д-р Малкодански. Той посочи, че тази мярка е факт в няколко общини и е довела до намаляване на броя на тротинетките в пешеходните зони. Очаква се промените да бъдат гласувани на следващата сесия на Общинския съвет.
Проблемът с електрическите тротинетки не е само на Плевен, той не е регионален, не и национален, а е световен, коментира доц. д-р Малкодански. От една страна тези превозни средства са екологични, подходящи са за градска среда, намаляват вредните емисии във въздуха от автомобилите и облекчават трафика. Проблемът е, че все още няма решение как тези тротинетки да бъдат регулирани и поставени в някакви закони и норми, каза още доц. д-р Малкодански.