Сагата "Имунитет ми дай" отново превзе пленарната зала. Парламентът отложи разглеждането на искането на Борислав Сарафов да бъдат свалени имунитетите на шестима народни представители от ДПС на Доган и от "Възраждане". Народното събрание отхвърли и предложението за създаване на временна комисия, която да ги разгледа преди гласуване в залата.

Искането на прокуратурата до НС беше да бъдат свалени депутатските защити на шестима народни избраници - двамата от ДПС-ДПС Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов, както и четиримата от "Възраждане" - Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров.

Още снимки вижте ТУК>>

"За" отпадането на въпроса с имунитетите от дневния ред на НС гласуваха ГЕРБ, "Възраждане", ДПС-ДПС, "Величие", а БСП и ИТН се въздържаха.

Заедно, в неформална коалиция по силата на вота им, се оказаха ПП-ДБ, ДПС на Пеевски и МЕЧ, които настояха депутатските защити да бъдат разгледани и свалени веднага.

Заради отлагането на свалянето на имунитети от ДПС-Ново начало обвиниха Наталия Киселова и я заплашиха, че "времето й изтича". Предупреждението отправи Хамид Хамид, а Байрам Байрам обвини, че в залата се сформирала коалиция в защита на "деребеите" и "фашистите". 

От ПП-ДБ и ДПС на Пеевски изразиха недоволство, че всички останали, заедно с Киселова, са опазили от закона сестринската партия на фашистката "Алтернатива за Германия".

"Ще пазите имунитетите на тези хора, които са съюзници на "Алтернатива за България", възмути се Явор Божанков. Станислав Анастасов от ДПС-НН заключи, че залата е гласувала за една "профашистка коалиция", която извършила насилие срещу полицията, като нападнала Дома на Европа.

Кадър: НС/БНТ

"Тъкмо за няколко седмици бяхте влезли в час и пак изплискахте легена. Създаването на временна комисия беше внесено в нарушение на правилника. Времето ви изтича", обърна се към Киселова Хамид Хамид. 

Ако продължавате да пазите профашистката партия, ще носите отговорност, присъедини се към заплахите и Явор Божанков от ПП-ДБ.

Снимка: БТА

Байрам Байрам пък обвини Николай Денков, че бил "адвокатът на деребеите и фашистите", тъй като предложил създаването на временна комисия за имунитетите. 

Радостин Василев от своя страна заключи, че гласуването днес отдалеч "изглежда като някаква заявка за бъдещето", като намекна за нови коалиции.

Снимка: БТА

"Ние няма да даваме повече курбан на Пеевски", отвърна му Цончо Ганев от "Възраждане", като визира техните четирима депутати. 

"Двама ще бъдат арестувани веднага, за да може Пеевски да се тупа в гърдите. И ти заставаш до него, Радостине!", провикна се Ганев към лидера на МЕЧ.

От "Величие" настояха първо да се смени главният прокурор и тогава да дават имунитетите на депутати, защото не се знае каква ще е съдбата им.

"Всички знаем на кой е главният прокурор и полицията за кого работи. Имунитетът е създаден за такива случаи", заяви Ивелин Михайлов. "Ако дадем имунитетите на тези хора, ние не сме сигурни какво ще се случи после", предупреди той. 

Снимка: БТА

В началото на дебатите се оказа, че не само различните парламентарни групи имат различни виждания по въпроса, но и в една и съща политическа сила няма единно становище.

Така депутати от "Продължаваме промяната" направиха три различни предложения. От името на ПГ на ПП-ДБ Лена Бориславова поиска от трибуната създаването на временна комисия, която да обсъди има ли основание искането на прокуратурата да бъдат свалени депутатските защити на шестимата народни избраници. То е било внесено късно снощи от Николай Денков.

"Искаме временна комисия не за да пазим някого. Тя няма да промени начина, по който ще гласува ПГ. Това искане за временна комисия съответства на добрите практики", каза Бориславова, като добави, че така ще се вземе решението пред обществото, а "не защото някой някъде е постигнал договорка за сделка в НС или назначение в някой регулатор". Иначе щяло да се получи само "политическа интервенция" от страна на изпълняващия функциите на главен прокурор.

Снимка: БТА

В същото време колегата й Явор Божанков настоя сега и веднага залата да гласува свалянето на имунитета на четиримата от "Възраждане", защото не ставало дума за "политическа интервенция", а за "обикновен вандализъм на хората, които в центъра на София се опитаха да запалят Дома на Европа".

Междувременно в кулоарите на НС Кирил Петков призова всичките шестима народни избраници доброволно да си дадат имунитетите. "Призоваваме всички депутати да си дадат имунитетите", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

Снимка: БТА

"Всички депутати от нашата парламентарна група си дадоха имунитетите, това е честният подход към техните избиратели. Поискахме от г-жа Наталия Киселова да направи комисия за разглеждане на имунитетите, това е европейският стандарт, за да не се използват имунитетите като бухалки. Засега тя не е уважила искането ни и това е, че за съжаление отново показваме, че България не е нормална европейска държава все още", каза още той. После в залата той защити искането за временна комисия, за да може депутатите да се запознаят с материалите, предоставени от прокуратурата.

Призив шестимата сами да си дадат депутатската защита отправиха и от БСП.

"Нашето мнение е, че имунитетите на народните представители трябва да паднат за абсолютно всички", каза пред журналисти в парламента Драгомир Стойнев, цитиран от БТА. И се мотивира, че няма нужда да се губи време в дискусии. И заяви, че социалистите ще подкрепят всички искания на Борислав Сарафов. Зам.-шефът на НС дори отиде и по-далеч - подхвърли, че най-сетне трябва да се преразгледа статутът на депутатския имунитет.

Снимка: БТА

От "Възраждане" опонираха в пленарната зала, че относно имунитетите Наталия Киселова не им е представила проект на решения, какъвто бил редът, а само е съобщила за исканията на и.д. главен прокурор. "Не е приложен към тях изготвен проект на решение. Не знам какви актове на НС ще гласуваме", заяви Петър Петров.

Парламентарната председателка репликира, че в правилника на НС не е посочено кой внася искането за сваляне на имунитет и под каква форма. Киселова уточни, по две от исканията има проекти за решения от Хамид Хамид - те са за двамата от ДПС на Доган, а по други 4 има внесени от Явор Божанков - те пък се отнасят до свалянето на депутатските защити на четиримата депутати от "Възраждане".

Ръководствата на групите се събраха на председателски съвет, за да обсъдят как ще процедират, след което залата отхвърли искането на временна комисия, което беше подкрепено само от ПП-ДБ и ИТН. И изобщо извади от дневния ред разглеждането на имунитетите. 

ИЗБРАНО