Имунитети и контрабанда: Депутатите отново се хвърлиха в междуособици
Депутатите от ГЕРБ и "Величие" няма да подкрепят отнемането на депутатски защити
Имунитети и контрабандният канал в Пловдив бяха спорните - нови-стари теми, които погълнаха близо час време от старта на новата работна седмица на депутатите.
Парламентът отхвърли няколко предложения на ПП-ДБ за изслушване на ръководството на МВР и пловдивските антимафиоти за контрабандния канал в Пловдив и обвиненията на групата за прокурорски и полицейски чадър над него. Предложенията за включване в програмата бяха на Божидар Божанов и Надежда Йорданова.
Отхвърлено беше и искането вътрешният министър Даниел Митов да предостави документи с класифицирана информация. Мнозинството ги отхвърли, а ГЕРБ се въздържаха. Исканията за изслушване бяха подкрепени само от ПП-ДБ, "Възраждане", МЕЧ и "Величие", както и един социалист.
Едно от предложенията не беше допуснато за гласуване от Наталия Киселова с аргумента, че може да влезе в пленарната зала едва на 10 май, тъй като предишното такова е било отхвърлено на 9 април.
Божидар Божанов репликира, че новото предложение не повтаря предишното нито като тема, нито като списък с поканени лица.
"Моля ви, не съучаствайте в прикриването на този контрабанден канал", призова депутатът от ДБ. Киселова отвърна, че темата е идентична и това, чеса добавени още две имена, не означава промяна.
"Текстът е идентичен, включването на още две лица не го прави различен", непреклонна беше председателката на Народното събрание.
Цончо Ганев от "Възраждане" пък подчерта, че подкрепят изслушването, но попита защо ПП-ДБ прикрива отсъстващия депутат от групата Йордан Иванов.
"Имаме точка, която ние от "Възраждане" категорично подкрепяме и сме "за", само че в същото време тази точка не мина по една много проста причина. 7 човека от групата на ПП-ДБ прикриват явно един от тези, които са заподозрени за участие в този канал, а той е народният представител Йордан Иванов. Защо го криете? Има подозрения, че той е участник в този канал", заяви Ганев от трибуната.
Именно отказът на Киселова провокира след това от ДБ да заявят, че започват подписка с искането на оставката й.
Мнозинството отхвърли и искането на ДПС-ДПС от седмичната програма да отпаднат исканията за сваляне на имунитетите на депутатите от групата - Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов. Народният представител Явор Хайтов припомни, че такива искания вече са били отхвърлени от Народното събрание в края на януари.
"По този въпрос има решение при последващото внася повторно такова за снемане на имунитетите в искането на изпълняващият функциите главен прокурор няма нищо ново, няма нови данни и факти, които да разкриват друг тип престъпна дейност от страна на нашите колеги", каза Хайтов.
ГЕРБ отново гласува с "въздържал се", както обясни Бойко Борисов - депутатите му няма да подкрепят нито изслушвания, нито сваляне на имунитети, нито комисии, защото законодателството е приоритетната задача на Народното събрание.
"Величие" също няма да подкрепят свалянето на имунитетите на двамата народни представители от ДПС-ДПС.
"Величие" ще гласува против исканията за сваляне на депутатски имунитети, каза лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. И обяви аргумента си: "Към този момент не вярваме в работата на прокуратурата и съда, каза той. Ние няма да спасим техните хора, искаме първо гаранции, че прокуратурата работи".
От "ДПС-Ново начало" обаче държат на свалянето на имунитетите на депутатите от формацията на Доган.
"Тази игра мина всякакви граници, да видим кой ще подкрепи престъпниците да ги пази", обяви Делян Пеевски.