Вчера изданието писа, че ОЛАФ го разследва за злоупотреба с евросредства. Проверката била заради предоставените през 2012 г. 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) във Facebook и Twitter и други 50 000 лв. за публикуване на информация във форуми в продължение на година.
Изданието твърди, че сигналът е получен на 28 август в Брюксел и разследването е по нареждане на генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер.

Европейският съвет реши да отпусне на България допълнителни над 2 млрд. евро по земеделските фондове (за периода 2012-2014 г. бел.ред) и смятам, че това няма как да се случи, ако земеделският министър на една държава, който отговаря за тези средства, е разследван, коментира пред bTV Мирослав Найденов.
Според него информацията "абсолютно не отговаря на истината".

„Аз мисля, че в статията това се опровергава и от МВР, от АФКОС, и от ОЛАФ. Така че смятам, че това е поредната поръчка. За съжаление, надявам се, че журналистите разбират отговорността, която носят с подобни твърдения, а колко е всъщност абсурдна може да съдим по това, което се случи само преди няколко дена”, обясни още министърът, имайки предвид отпуснатите повече средства за земеделие.
"Това е новината. Всичко останало оставям на съвестта на тези, които са го написали", добави той, цитиран от "Фокус".

По думите му такива разследвания се правят от компетентните власти на съответната държава-членка, в случая в България това е АФКОС (дирекция в МВР за "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз" - бел.ред.).

Найденов разговарял късно снощи с ръководителката на АФКОС комисар Соня Клисарска, която категорично отрекла подобно твърдение.
Категорично не е възможно да не ми казват на мен, а още повече и на компетентния орган в България, смята министърът.
В статията пише, че миналия декември АФКОС е получила официално искане да изпрати подробна информация по случая с Найденов, както и копия от документите, свързани с него.

Имало е разследване по отношение на служители на Министерството на земеделието в ОЛАФ в месеците назад и те са били по сигнал на бившата директорка на Фонд „Земеделие” Калина Илиева”, обясни още министърът.

"Моят коментар е 100% потвърждение на информацията, която сме публикували. Найденов да я чете внимателно. Сбъркал е думите – не е инсинуация, а информация", каза за БГНЕС журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев, който стои зад информацията.
"Извършва се проверка за използване на средства не по предназначение. Какво ще излезе от тази проверка, е друг въпрос, но в момента се събира информация. И преписката си продължава, така че какво отрича министърът не мога да разбера", добави той.

По думите му Найденов като юридическо лице носи отговорност за използването на бюджетите и на евросредствата по предназначение.
"Когато 50 000 лв. се дават без конкурс, за да се направи някой профил във Facebook или в Twitter – нещо, което всяко дете прави без пари, това може да предизвика въпроси. И по тези въпроси ОЛАФ иска отговор – нещата са много прости", коментира журналистът.
Информацията била написана, защото има рецидив - според публикувана на сайта на Агенцията за обществени поръчки нова публична покана министерството ще плати за поддържане и развитие на Facebook страницата и Twitter акаунта нови 50 000 лв.

"Става дума за едно разпиляване на пари и министърът би трябвало да следи парите да не се пилеят, а не да ни баламосва с това, че щели да дават още повече пари, за да ги пилеят и тях", каза още Терзиев.

По обед МВР излязоха с официално прессъобщение, че Найденов не е разследван, но потвърдиха, че "в момента ОЛАФ извършва проверка на фактите и обстоятелствата, изнесени в сигнал до службата за евентуални  нарушения при възлагане на обществена поръчка на стойност 48 000 лева за изработване и поддържане на страница на ПРСР във Facebook  и Twitter".