Изданието се позовава от свой източник в Брюксел. От информацията, с която вестникът разполага, става ясно, че сигналът за злоупотребите е получен в Брюксел на 28 август, а нареждането за разследване е дадено лично от генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер.

Той посети България на 27-28 септември, когато вече е бил добре запознат със скандала, и се срещна с премиера Бойко Борисов, с тогавашния главен прокурор Борис Велчев, с вътрешния министър Цветан Цветанов и с министъра на правосъдието Диана Ковачева. Отделна среща имаше и с ръководството на Дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (АФКОС)". Тази дирекция е към МВР и е партньорът на ОЛАФ в качеството на национална контактна точка. През декември АФКОС е получила официално искане да изпрати подробна информация по случая, както и копия от документите, свързани с него.

От МВР заявиха пред "Сега", че нямат информация за започнало разследване срещу земеделския министър. Оттам обаче уточниха, че в момента у нас има екип на Европейската служба за борба с измамите, който ще работи съвместно с българските си колеги, но по сигнали, които не се отнасят за земеделски програми.

В момента Министерството на земеделието и храните търси кой да поддържа интернет страница на Прогамата за развитие на селските райони (ПРСР) в социалните мрежи фейсбук и туитър. Крайният срок за подаване на офертите изтича на 18 февруари 2013 г., става ясно от сайта на Агенцията за обществени поръчки (АОП), на която се позова и вестник "Труд".

От министерството посочват, че трябва да се подобрят създадените вече страници на ПРСР в социалните мрежи. Ще търсят икономически най-изгодната оферта. Услугата включва и ежедневното им поддържане и обновяване в рамките на една година. От земеделското ведомство уточняват, че участникът следва да е изпълнил поне един такъв договор за последните 3 години назад, считано от датата на подаване на офертата.