Обвиняеми с Европейска заповед за арест ще могат да обжалват екстрадицията си
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест
Без дебат, със 118 гласа "за", 28 - "против" и 20 - "въздържал се", парламентът прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.
Според доклада на комисията по правни въпроси законопроектът предвижда създаването на нова разпоредба, с която се въвежда задължение за прокурора по делото да внесе искане пред съответния първоинстанционен съд да вземе мярка задържане спрямо обвиняемия с цел издаване на Европейска заповед за арест.
Предвижда се произнасянето на съда да е в тридневен срок от получаване на искането, като съдът проверява законосъобразността и пропорционалността на издаването на Европейска заповед за арест.
С друга разпоредба се урежда приемането на лицето от изпълняващата Европейската заповед за арест държава членка на ЕС, както и задълженията на прокурора незабавно да внася искане за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража" от съответния първоинстанционен съд по реда на Наказателно-процесуалния кодекс.
Предлага се в рамките на това производство вече доведеното в България обвиняемо лице и неговият защитник да могат да оспорят законосъобразността и пропорционалността на издадената от прокурора Европейска заповед за арест, като така се гарантира правото на обвиняемия да се защити лично срещу предприетите спрямо него действия от страна на прокуратурата по принудителното му довеждане, се посочва в доклада на правната комисия, информира БТА.
В доклада на Комисията по европейски въпроси се посочва, че измененията се предлагат във връзка със започнала процедура за нарушение на правото на ЕС и на приетото рамково решение от 2002 г. за Европейската заповед за арест.