„На една страна сме“: Радев и протестиращите на „Тракия“ разговаряха, разделени от мантинелите
Прекъсван от викове "Оставка", министърът увери недоволните от териториалните планове енергетици, че загрижеността за работните места и за комплекса им е споделена
Министърът на енергетиката Румен Радев отиде при протестиращите енергетици на магистрала "Тракия". Двете страни разговаряха, разделени от мантинелите между пътните платна и при засилено полицейско присъствие.
Прекъсван от викове "Оставка", министърът увери протестиращите, че са на една и съща страна: "За да направим каквото и да е, трябва да говорим. И това трябва да става на среща, но не с политици, а с хора, които разбират и знаят за какво говорят. Със сигурност мога да твърдя, че загрижеността за работните места и за комплекса ни е споделена. Не сме на различни страни за това".
"Не ни спасявайте. Уморихме се от това спасение. Сложихте ни примката на врата. Записаното в териториалните планове е краят на нашата работа, на нашите съдби. Буквално още от утре трябва да си търсим билети за някоя друга държава", каза на Радев един от протестиращите.
Други го попитаха защо управляващите са бързали да предадат териториалните планове на Брюксел. "Първият срок, който беше за предаване, беше още на 30 юни. След това срокът, който ни дадоха, беше август. Най-последният беше 30 септември. Уточнението беше, че ще се преговаря по този вариант", обясни Радев.
"Мислите ли, че само един месец се работи по този преход. 15 години къде бяха кметовете на общини, политиците?! Години наред се лъже. За една нощ всички откриха, че това е въглищен регион", посочи министърът относно отговорността на досегашните управляващи.
"Ако искаме да имаме успех в това, което правим, трябва да имаме подкрепата на всички, а не само нашата вътрешна", каза още той. Министърът представи какво се е случило по време на проведената по-рано днес среща с ръководствата на ТЕЦ "Марица изток 2" и на "Мини Марица изток", която се проведе в сграда на ТЕЦ-а.
"Тези проекти, добри или лоши, трябваше да ги предадем. Това е дълъг процес по утвърждаване и комуникацията с Европейската комисия", каза още той. И призова да не се бъркат териториалните планове с проектиране. "За да станат хубави проекти, първо трябва да има свестни мениджъри и предприемачи, които да ги измислят, и тези, които да ги напишат и защитят", подчерта енергийният министър.
Той предупреди, че ще има опити да се противопоставят едни хора на други. "Срещу вас да противопоставят едва ли не останалата част от България с реплики от типа "Какви са тези да блокират пътища" и така нататък. Това е грешка", допълни Радев. Той предупреди и че е лесно протестът им да бъде присвоен политически: "Много е лесно да се яхне протестът, но след това искат топлина и светлина".
До разговорите се стигна след като цяла нощ магистрала "Тракия" край Стара Загора остана затворена от протестиращите. Блокадата не помръдна и на разсъмване, като магистралата е затворена още при Чирпан. Продължава и блокадата на Прохода на републиката край Гурково, енергетици спряха движението през "Хаинбоаз" в петък сутринта.
По-рано министър Радев разговаря близо 4 часа с представители на "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица изток 2", като на срещата отказаха да присъстват легитимните синдикални представители на двете дружества, както и представители на протестиращите. Заради това се наложи лично Радев да отиде при тях на магистрала "Тракия".
Как точно ще продължат протестите тепърва ще стане ясно, но засега миньори и енергетици не се отказват от тях и остават, където са. Утре трябва да стане ясно и дали ще бъде уважена поканата на премиера за среща с двата големи синдиката.
"Ако бъдат затворени тези ТЕЦ-ове, държавната енергийна система просто ще се разпадне и ние няма да има и откъде да внесем този ток, защото технически не е възможно", коментира междувременно в предаването "Говори сега" на БНТ президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Наслушали сме се на много такива сюжети - едно е обещано, съвсем друго нещо в реалността", добави синдикалният лидер.