От МВнР заявиха, че следят с изключително внимание конфликта Украйна - Русия, на този етап няма конкретна военна заплаха за страната ни. Относно изборите у нас от водомството отчетоха, че организацията в чужбина върви по план. Полагат се всички усилия и за да се намери начин, съобразен с европейските изисквания, България да окаже помощ с електроенергия на РСМ. От Външно отчетоха, че организацията за изборите върви по план, почти всички бюлетини зад граница вече са изпратени.

Засилва се необходимостта от категорична подкрепа за суверенитета в Украйна

Последните новини от Москва не са особено приятни, те говорят за ескалация и в съчетание с ядрената реторика, която вече се изговаря, и така наречените референдуми, тези доста тревожни събития засилват необходимостта от категорична и последователна подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна. Това заяви зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев на брифинг в Министерството на външните работи (МВнР) днес. Коментарът му е по повод решението на руския президент Владимир Путин да обяви частична мобилизация в Русия.

Коджабашев отбеляза, че от МВнР следят с изключително внимание конфликта Украйна- Русия, като всички компетентни институции са ангажирани с този процес. Работим непрекъснато и в единодействие със съюзниците от НАТО и партньорите от Европейския съюз (ЕС), добави той.

Коджабашев припомни изказването на военния ни министър относно обявяването на частична мобилизация в Русия и се съгласи с него, че на този етап няма конкретна военна заплаха за страната ни.

Относно референдумите за присъединяването на областите Донецка, Луганска, както и част от окупираните Херсонска и Запорожка области, към Русия, Коджабашев заяви, че те са пореден опит за нарушаване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна. В международен план те няма да бъдат признати. Те са единствено опит да бъде легитимирана военната инвазия на Русия, както и да се променят със сила международно признатите граници, каза още той. Според Коджабашев това ще изостри конфликта още повече.

 

Организацията на изборите в чужбина върви по план

Процесът на организацията за предсрочния парламентарен вот на 2 октомври протича в рамките на планираното. Почти всички бюлетини за вота зад граница са изпратени, а голяма част от тях вече са получени и се проверяват. Над половината от машините също са изпратени. Това заяви Иван Кондов, председател на Работна група "Избори" към МВнР.

Най-много машини са изпратени в Турция - 220, като те вече пътуват за там и се очаква да пристигнат днес, обясни Калин Анастасов, зам.-председател на Работна група "Избори" към МВнР. Той отбеляза, че зад граница в 301 секции ще се гласува с машина - в 238 с две машини, а в 63 с една машина. В Турция в 112 секции ще се гласува машинно, в Обединеното кралство в 51 секции ще се гласува със 71 машини, в Германия в 45 секции ще се гласува с 81 машини, обясни той.

В сряда ни бяха предадени всички машини, които трябваше да подготвим като дипломатическо карго, заяви Анастасов.

Кондов припомни, че методическите указания за СИК и работата с машини са приети и публикувани от Централната избирателна комисия (ЦИК). В понеделник, 26 септември, ЦИК ще проведе обучение за представителите на външно, които ще бъдат командировани за членове на СИК, каза още той.

Кондов припомни, че адресите на секциите зад граница са публикувани на сайта на МВнР и са достъпни за гражданите.

Все още няма решение за молбата от РСМ към България за енергийна помощ

България се затруднява да помогне на Република Северна Македония (РСМ) с предоставянето на електроенергия заради това, че страната ни е член на Европейския съюз, тъй като това означава да наруши регулаторната рамка, която има, и европейските регламенти, коментира на брифинга в Желязко Радуков, главен експерт във ведомството, отправената молба от РСМ към България за предоставянето на електроенергия.

Той припомни, че РСМ има сериозен проблем с осигуряването на енергия за предстоящия зимен сезон и е отправила молба към България за осигуряването на голямо количество електроенергия на цена много по-близко до производствената, отколкото до пазарната. РСМ не е член на ЕС и същевременно е обявила кризисно положение. Това е специфично правно положение на страната, което позволява на нашите съседи да игнорират собствените си регулаторни механизми в областта на енергетиката, коментира той.

Радуков обясни, че в момента се полагат всички усилия, за да се намери начин, съобразен с европейските изисквания, по който страната ни да окаже помощ на РСМ. Разговорите се водят двустранно и тристранно, с участието на Европейската комисия. Надяваме се, че ще намерим вариант да помогнем, добави той.