Кабинетът обмисля намеса на армията и затвори за бежанци
Имиграционният натиск към България се увеличава, от ЕС са поискани 6 млн. евро помощ. Държавата ще затегне границите, може да връща бежанци. Ще се изграждат центрове, които рискови имигранти да не могат да напускат.
„Ние не можем да върнем тези хора в Сирия, но не можем и да ги пуснем свободно да се разхождат”, подчерта вътрешният министър Цветлин Йовчев.
Ще бъде затегнат режимът на границата. Като крайна форма, не е изключено евентуално участие на военно формирование за опазване на българската граница от бежанци, заяви министърът на отбраната Ангел Найденов.
Той изтъкна, че системата за наблюдение и охрана на българската граница е една от най-съвременните в Европа и затова почти всички хора, които преминават нелегално, се залавят.
Ще се връщат групи от бежанци, или такива ще се пренасочват към граничните пунктове, които са официалните места за влизане на територията на България, каза Найденов.
Армията започва незабавно да възстановява технически съоръжения и 107 км пътища и обходи, включително и граничната бразда в силно пресечени местности по границата с Турция, за да улесни работата на Гранична полиция.
Към 16 октомври бежанците у нас са 6445 души, от тях 4444 са сирийци. Капацитетът на местата за настаняване е надхвърлен.
Очаква се броят им до края на годината да надхвърли 11 000.
Вижте снимки
Вътрешният министър Йовчев смята за възможен натиск и върху социалната система в страната.
По думите му, България е поискала допълнителна финансова помощ от ЕС за справяне с бежанския поток в размер на 6 млн. евро, а до края на седмицата ще стане ясно колко ще получим.
Йовчев предложи следващия вот на недоверие да е за бежанците.
"Това ще позволи много по-добре да комуникираме всичко това, което правителството сме направили до момента", обясни вицепремиерът.
Президентът Росен Плевнелиев пък разкритикува кабинета, че не изпълнява плана за управление на кризи при бежанска вълна. Той попита защо, след като отдавна има приет такъв план, бежанците спят на пода, без вода и ток в продължение на седмици, пред очите на цяла България.
КРЪСТОСАН ОГЪН: Детска играчка или изпускане на нервите за бежанците?