Вторият човек в движението шейх Наим Касем заклейми в реч "кампанията на обвинения, твърдения и клевети, водена от Израел срещу Хизбула", без да споменава пряко обвиненията на София, предаде БТА.

"Няма да се поддадем на натиска", заяви Касем, цитиран от ливанската Национална информационна агенция АНИ. Той увери, че тези обвинения няма да попречат на Хизбула - която е за въоръжена борба срещу Израел - да продължи да се въоръжава. "Израел води кампания за демонизиране на Хизбула пред хората и пред държавите, защото той не успя да я победи", каза Касем.

Тел Авив обяви още в деня на терористичния акт, в който загинаха петима израелски граждани и един български, че ливанската групировка стои зад него.

Досега нямаше реакция на Хизбула, единствено на официалната интернет страница на организацията беше публикуван материал за позицията на лидера на БСП Сергей Станишев с неговата снимка. Както е известно, той осъди решението на правителството да обяви, че Хизбула е замесена, без за това да има категорични доказателства, и предупреди, че националната сигурност е заплашена.

Германия пък предупреди, че ще има последици за Хизбула, ако твърденията, че ливанската шиитска групировка стои зад антиизраелския атентат в Бургас, се потвърдят, предаде Асошиейтед прес.
"Ако доказателства докажат, че Хизбула наистина е отговорна за тази жалка атака, тогава ще има последици (за нея)", заяви говорителят на германския канцлер Ангела Меркел Щефен Зайберт.

Междувременно председателят на ливанския парламент Набих Бери свърза обвиненията срещу Хизбулла с вътрешнополитически интереси в България, особено с наближаването на парламентарните избори в страната, предаде ливанското издание „Дейли стар”, цитирано от "Фокус". Бери коментира, че обвиненията и призивите шиитското движение да бъде обявено за терористична група (което днес бе допуснато от Брюксел - б.р.) са „срещу интересите на Ливан и ливанците”.

Той говори, след като правителството на Ливан проведе заседание, на което обсъди обвиненията срещу Хизбула.
„България трябваше да информира ливанското правосъдие за разследването преди да бъде завършено”, заяви ливанският вътрешен министър Маруан Шарбел.
Президентът Мишел Сюлейман посочи, че българските обвинения срещу шиитското движение в момента подлежат на разглеждане, а ливанските власти очакват да получат от българската прокуратура цялата документация, свързана със случая.
Вчера премиерът Наджиб Микати изрази готовност за сътрудничество с българските власти.

В същото време обаче ливанската политическа коалиция „14 март” предупреди, че обвиненията на България срещу Хизбула ще имат политически и други последици за Ливан, особено ако ЕС реши да признае шиитското движение за терористична група, предаде „Нахарнет”.
Ливанците отказват да станат заложници на Хизбула. Определянето й за терористична организация ще навреди на образа на Ливан и ще предизвика финансови, икономически и политически проблеми в страната, както и проблеми със сигурността”, се казва още в изявлението на „14 март”.