За това предупреди пред bTV евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев.

Той обясни, че страната ни закъснява с транспонирането на европейското законодателство.

„Не знам президентът Радев дали изпълни опорните точки на Корнелия Нинова, или на ген. Решетников, но наложи вето в същия ден, в който ЕК ни изпраща мотивирано становище, което е стъпка 2 от наказателна процедура”, коментира той.

По думите му България се е забавила с близо година да въведе в законите си европейските разпоредби за концесиите, които са в пакет с друга директива – за по-прозрачни обществени поръчки.

Членът на ЕП отбеляза, че безсрочните концесии присъстват в евродирективата и на практика държавният глава е нарекъл законодателството на ЕС лобистко.

Емил Радев посочи, че с ветото на целия закон се блокира и въвеждането на нови правила за обществените поръчки.

„Да наложиш вето на целия законопроект, когато няма Народно събрание – изпращаме този законопроект в небитието (…) Трябваше да се наложи вето върху конкретни текстове”, подчерта евродепутатът.

За да не продължи наказателната процедура директивата трябва да се превърне в български закон до два месеца, а според него това няма как да се случи при сегашната политическа ситуация.

„БСП винаги, когато идва на власт, ние губим пари”, отбеляза Емил Радев.

Държавният глава обаче заяви, че възможните санкции от необнародването на закона са неизмерими с потенциалните рискове и щети от неговото прилагане. Според Румен Радев нормативният акт дава възможности за корупционни практики.

Още преди да наложи ветото, той беше призоват и от КТ "Подкрепа", от "Нова Република" да го направи, тъй като законът би обслужвал само някои избрани фирми.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък поздрави президента за позицията, която "защитава държавната собственост и обществения интерес".

Какво казва спорният закон.