СДС издига нова кандидатура за КС - на прокурорка
Ръководството на СДС прави втори опит да вкара свой кандидат в Конституционния съд. Този път партията номинира Галя Гугушева от Апелативна специализирана прокуратура. Сините са намерили независими депутати, които да внесат кандидатурата в парламента.
53-годишната Галя Гугушева е зам.-административен ръководител на Апелативната специализирана прокуратура, а преди това е била прокурор там. Има стаж и като обвинител в Окръжната специализирана прокуратура в София, а кариерата й е започнала в Районната прокуратура в Казанлък. Завършила е право в Софийския университет, съобщи БНР.
"Гугушева е потомък на известен възрожденски род от Пловдив - Търневи, сподвижници на Васил Левски", мотивира номинацията лидерът на СДС Емил Кабаиванов, цитиран от БНТ. Той добави, че изборът е негов и поема лично отговорността, защото прокурорката е "достоен професионалист с морални и човешки качества".
Самата Гугушева присъства, но не отговаря на въпроси.
Основно тя се занимава с дела срещу организирани престъпни групи, както и с надзор на работата на колегите си от нисшестоящите прокуратури. Едно от последните й знакови дела е срещу боса на сливенска престъпна групировка "Клуб 777" - Атанас Мъндев, който бе осъден за трафик на жени.
Според Кабаиванов номинацията на партията ще бъде подкрепена не само от ГЕРБ, но и от други политически сили. Лидерът на десните обаче подчерта, че издигането на кандидатурата на Гугушева не е консултирана с премиера Бойко Борисов и той ще научи за нея от медиите.
Кандидатурата й ще бъде внесена в пленарна зала от трима независими народни представители, след като депутатите от СДС отказаха да подкрепят каквато и да било номинация. В централата на партията на "Раковски" 134 днес бяха депутатите Валентин Николов и Димитър Карбов, които обясниха, че е напълно естествено те да го направят. Третият народен избраник, който ще внесе заедно с тях канидадатурата, е Огнян Тетимов - и тримата преди време напуснаха "Атака".
След отцепването си от Волен Сидеров те са създали сдружение "Патриоти", с което днес СДС е сключило споразумение за общи политики и законодателни инициативи в рамките на парламента.
"Сложихме началото на една съвместна дейност в 41-ия парламент. Но това е плод на много наши разговори още от месец май, след като беше взето решение СДС да скъсат с Иван Костов", коментира Валентин Николов, цитиран от "Фокус".
"Заради ситуацията в СДС в момента те няма да имат възможност да развиват законодателната дейност, а това е недопустимо. Нещо повече, ако ни бяха помолили да внесем кандидатурата на Петър Стоянов, аз лично с удоволствие бих го направил, тъй като той е едно от емблематичните лица на СДС”, добави депутатът.
Той припомни, че е бил повече от десет години в синята партия и през 2001 година е напуснал като член на националния съвет.
„Г-жа Гугушева я виждам за първи път, направи ми много приятно впечатление, особено, след като се запознахме с биографията й. Няма спор, че кандидатурата е на г-н Кабаиванов, въпреки че сигурно ще се чуят спекулации, че някой ни я е наложил. Напротив, за нас е чест, че я издигаме”, добави Николов.
Миналата седмица ръководството на СДС номинира президента Петър Стоянов (1997-2002 г.), но той отказа с мотива, че има международни ангажименти. Депутати от партията в Синята коалиция обаче отказаха да подкрепят и внесат всякаква кандидатура заради начина, по който Емил Кабаиванов й осигури подкрепа от ГЕРБ - след лична среща с Борисов.
В отговор ръководството на сините изключи тримата депутати, които най-активно се обявиха пред медиите срещу "сделката" между СДС и управляващите - Мартин Димитров, Ваньо Шарков и Димо Гяуров. Останалите шестима представители на партията в парламента пък бяха задължени да внесат новата кандидатура, под заплахата, че също ще бъдат изключени. Въпреки това, те отказаха да го направят.
След номинацията на прокурорката, Емил Кабаиванов отказа да отговори на въпроса дали те наистина ще бъдат изгонени от партията, но заместник-председателят на СДС Любомир Ковачев потвърди пред БТА, че това е възможно.
Междувременно партията напусна бившият й председател Надежда Нейнски, която в момента е евродепутат.
Действията на ръководството на СДС предизвикаха бурно недоволство и в част от партийните структури в страната. Някои от активистите започнаха да подават оставки, а други обмислят протест пред централата на СДС в София.