Кирил Петков: Вярвам, че няма опасност от война у нас, партията на Янев ме изненада
Страховете на премиера са свързани с ядрените централи в Украйна. Държавата ще плаща на хотелиерите и със задна дата по 40 лв. за настаняване на бежанците
"Партията на Стефан Янев ме изненада. 3 дни след уволнението вече е в готовност за създаване на партия". Това заяви премиерът Кирил Петков пред bTV.
В предаването "Защо, господин министър?" той коментира оставката на министъра на отбраната.
"Едно е много опасно, когато един министър говори със собствен глас. Не е в координация с цялото правителство, когато имаме различни гласове от името на изпълнителната власт. Това е наистина некоординирана опасност", добави той.
Петков коментира войната в Украйна.
Според него обаче най-големият риск е свързан с ядрените централи в Украйна.
"Вярвам, че няма опасност за война у нас. Българското население трябва да е спокойно.", заяви Кирил Петков.
"От друга страна опасността е тази война да продължава в Украйна за много дълго време и да стане ужасяваща война, в която много хора умират и да има рискове за неща като техните ядрени централи - да, има такъв риск", обясни той.
Според Петков най-голямата опасност е свързана именно с ядрените централи в Украйна
"Аз лично видях опасност, когато сградата в техния АЕЦ пламна. Това за мен беше директна заплаха за нашата сигурност. Рискът с ядрените централи на Украйна за мен е номер 1 като най-голям мащаб потенциално за българското население. Министерски съвет отпусна вече средства да сме готови. Аз вярвам, че няма да се случи. Не трябва да плашим българското население, но ние трябва да сме готови за всичко. А за таблетки с йод и сигналната система, за която също не работеше изцяло, това е важно. Още в понеделник свиквам специален щаб, който да сложи всичко това, което би трябвало една държава да има да влезе в оперативна готовност", каза той.
Какво можем да дадем на Украйна?
Премиерът обясни, че потенциално можем да подпомогнем Украйна с жилетки, каски и всякакви неща, но до този момент България единствено и само е дала хуманитарна помощ.
"България не е изпращала никакви боеприпаси, нито оръжие. Ние сме много близо до този конфликт. Видяхте заплахите, които и Путин направи. И във вчерашния ден и предишния трябва много внимателно да организираме нашата подкрепа, но това, което мога да кажа, че както виждаме всички общоприети европейски действия, където не се изисква двустранни действия от страна на България. Ние говорим в един глас с Европа", обясни той.
За бежанците
Държавата ще плаща на хотелиерите и със задна дата по 40 лв. за настаняване на бежанците от Украйна.
Премиерът заяви, че ще има специална система за подпомагане.
"Плащанията ще минават през министерство на туризма. До този момент имаме хора, които са доброволци и аз наистина ги поздравявам, ако ни гледат, показаха, че си отварят вратите на техните хотели и на къщите си за бежанците", коментира той.
Имаме ли достатъчно пшеница и гориво?
Кирил Петков увери, че запаси от пшеница имаме до 2023 г. А за горивата обясни, че се пълни така, че да имаме да има цялостна резерва.
"Тези количества ги държим така, че да сме сигурни, че ако стане истинска голяма криза, която не е на база на паника и на "Фейсбук", а реално приема да има недостиг на време, имаме запаси от горива и от пшеница", обясни той.
Петков заяви и че ще предложи на Тодор Тагарев да бъде съветник за действия в кризисни ситуации.
Той коментира и главния прокурор Иван Гешев: "Всеки ден, в който България се събужда с този прокурор. Аз се чувствам, че сме изостанали."
Кирил Петков призова президента Румен Радев да направи ясен анализ на работата на НСО за събитията на 3 март. Тогава при напрежение на Шипка премиерът беше замерян със снежни топки.
За срещата си с посланика на Русия в България - Елеонора Митрофанова, Петков коментира, че тя е поднесла извиненията си и го е уверила, че занапред руското посолство ще се отнася с уважение към българските институции. "Призовах всякакви служители на посолството, които не се занимават с дипломатическа дейност и са под прикритие да бъдат от нея изпратени обратно в Русия, за да сме сигурни, че този тип скандали няма да се случват", допълни Петков.
Прошката, която бих поискал е, че нещата, които искаме да се случват, не се случват с тази скорост, с която се надявам, но уверявам българския народ, че няма решение, което аз да съм взел като министър-председател и да е било под влияние на нечий друг интерес освен българския, допълни премиерът Петков.