Има доста сериозен брой украински граждани, които искат да дойдат в България, около две хиляди души, хора от ИТ сектора, заяви премиерът Кирил Петков пред журналисти в парламента. Премиерът коментира, че днес са били отворени вратите на българското посолство в Украйна за хората, които са били пред оградата. Показахме, че България е съпричастна, посочи той.

Националните обекти, част от критичната инфраструктура, сред които АЕЦ "Козлодуй", са със засилена охрана, увери министър-председателят в отговор на въпрос за рисковете за България, породени от военните действия на територията на Украйна. 

Петков посочи, че има работни групи в Министерския съвет, които извършват пълен преглед на резерва ни. Той подчерта, че не вярва, че има опасност за българското население към този момент и допълни, че тази криза така или иначе трябва да се използва, за да вкараме цялата система в готовност.

На въпрос какво е състоянието с боеприпасите, Петков констатира, че има огромни дефицити. Той коментира, че инвестицията в отбрана е била частична, несвързана - примерно купуват се бойни машини, но няма радиопредаватели, как тези бойни машини могат да се координират. Оттук нататък не може да се инвестира по този начин, трябва да се окомплектоват реално военните сили, така че да могат да бъдат ефективни, добави Кирил Петков.